Podstawowym obowiązkiem każdego podatnika, poza nielicznymi wyjątkami, jest rozliczenie się raz w roku z fiskusem z dochodów osiągniętych w zamkniętym już roku podatkowym.
Przedsiębiorcy od kilku lat żyją w niepewności związanej z reformą w fakturowaniu, jaką jest Krajowy System e-Faktur. Rewolucja w wystawianiu faktur kojarzy im się z drastycznymi zmianami i obowiązkami, których woleliby uniknąć. Czy jednak wystawianie dokumentów w Krajowym Systemie e-Faktur rzeczywiście jest takie skomplikowane?
Ministerstwo Finansów zaprezentowało nową wersję projektu dotyczącego regulacji prawnych, rozwiązań technicznych i aspektów biznesowych związanych z wdrożeniem obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W trakcie analizy przyjętych rozwiązań resort finansów wziął pod uwagę wszystkie kluczowe postulaty, zgłaszane przez środowisko biznesowe. Nowa wersja projektu utrzymuje pierwotny harmonogram wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur. Wprowadzono natomiast szereg zmian dotyczących m.in. trybu offline i załączników do faktur.
W przyszłym roku w Polsce ma zostać wprowadzony obowiązek fakturowania przez Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy, nad którymi pracuje Parlament, mają zacząć obowiązywać już na początku 2026 roku. Prace nad ustawą wprowadzającą Krajowy System e-Faktur są już na finiszu. Obecnie sejm przekazał projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która zaopiniowała go pozytywnie wraz z poprawkami. Dla firm to sygnał, by przyspieszyć przygotowania do wdrożenia KSeF. Co może w tym pomóc? Sprawdź w artykule.
Wdrożenie KSeF to dla biura rachunkowego nie tylko zmiana technologiczna, ale przede wszystkim reorganizacja codziennej pracy z klientem. Wraz z obowiązkowym korzystaniem z Krajowego Systemu e-Faktur konieczne jest ustalenie jasnego modelu współpracy.
Rok 2025 przynosi przedsiębiorcom obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Sprawdź, jakie wyzwania i korzyści czekają firmy w nowej rzeczywistości księgowej.
I ponownie przyszedł ten okres w roku, w którym musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Od 15 lutego większość podatników ma już dostęp do wypełnionych deklaracji, które czekają w usłudze Twój e-PIT. Dzięki niej w tym roku podatek rozliczyło już ponad 1 mln osób! Od kilku lat rozliczenia są przygotowywane przez Krajową Administrację Skarbową, a od dłuższego czasu możemy składać PITy online, bez konieczności stania w kolejce w Urzędzie Skarbowym. Bez wątpienia – to ułatwienia, ale także kolejne okazje do wykorzystania przez oszustów, którzy czyhają na nasze pieniądze.
Ministerstwo Finansów ogłosiło 10 września kluczowe zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Od 30 września 2025 r. wchodzi środowisko testowe KSeF 2.0. Sprawdź, jakie są nowe funkcje, jak wygląda harmonogram wdrożenia i co oznacza koniec rozwoju KSeF 1.0.
Raz do roku trzeba dokonać rozliczenia z fiskusem. Obecnie proces ten przebiega o wiele szybciej niż miało to miejsce kilka lat temu.
Ministerstwo Finansów, powraca do prac nad Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF), który przyniesie szereg modyfikacji. Dotkną praktycznie wszystkich przedsiębiorców.
E-doręczenia to nowoczesne rozwiązanie, które stopniowo wprowadza się w polskich instytucjach publicznych i firmach. To elektroniczny odpowiednik listu poleconego, który umożliwia szybkie, bezpieczne i formalne doręczanie korespondencji za pomocą skrzynki elektronicznej. Chociaż e-doręczenia są obecnie dobrowolne, od 1 stycznia 2025 r. niektóre podmioty będą zobowiązane do korzystania z tej formy komunikacji. Kogo dotyczy ten obowiązek i co warto wiedzieć o nadchodzących zmianach?
Połowa marca za pasem – trudno nie poczuć na plecach oddechu fiskusa. Po trzech latach polscy księgowi znów muszą zmierzyć się z krótszymi terminami złożenia sprawozdań finansowych. Jeśli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to na przełomie miesięcy kumulują się dwa obowiązki: do 31 marca trzeba sporządzić i e-podpisać elektroniczne sprawozdanie finansowe (e-SF), a do 2 kwietnia wysłać do Urzędu Skarbowego CIT-8 z kwalifikowanym e-podpisem. Jakie są nastroje w branży? Na co uważać przy e-SF? Gdzie szukać szybkiego wsparcia w razie wątpliwości?
Obietnica szybkiego zwrotu podatku to jedna z najskuteczniejszych przynęt, po które mogą sięgnąć internetowi złodzieje w najbliższych tygodniach. Wraz z rozwojem technologii, cyberprzestępcy zyskują narzędzia pozwalające tworzyć coraz bardziej wiarygodne i dopracowane kampanie, w których fałszywe wiadomości niemal nie różnią się od tych oficjalnych. Podszywanie się pod e-Urząd Skarbowy czy rozsyłanie fałszywych powiadomień o nadpłacie to scenariusze, które mogą zdominować tegoroczny okres rozliczeń. Chwila nieuwagi przy odczytywaniu wiadomości może kosztować utratę oszczędności, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać cyfrowe pułapki, zanim będzie za późno.
Zwolnienie lekarskie, potocznie nazywane L4, to dla pracownika czas przeznaczony na regenerację i powrót do zdrowia. Warto jednak pamiętać, że choroba nie zwalnia z pewnych formalności – nawet jeśli dokument trafia automatycznie do pracodawcy i ZUS dzięki systemowi e-ZLA. Obowiązek poinformowania szefa o nieobecności, zgłoszenie zmiany miejsca pobytu czy przestrzeganie zaleceń lekarza to zasady, których nie można lekceważyć. W przeciwnym razie grożą nieprzyjemne konsekwencje: od utraty zasiłku chorobowego po zwolnienie dyscyplinarne.
Część firm w Polsce korzysta już z systemu do e-Doręczeń. Od 1 stycznia jest to wymagane dla wybranych grup, a już niedługo obowiązek obejmie kolejne grupy przedsiębiorców. Jest to kolejny krok w kierunku cyfryzacji tego sektora. Reforma zmierza do tego, by cała komunikacja na linii przedsiębiorcy - administracja państwowa odbywała się przez Krajowy System Doręczeń Elektronicznych. Wyjaśniamy, jak działają nowe rozwiązania i jakie korzyści przyniosą dla jednoosobowych działalności gospodarczych.