Przewoźnik realizuje zlecenie, dostarcza towar, przesyła dokumenty i fakturę. Termin płatności mija, więc kontaktuje się z kontrahentem. W odpowiedzi słyszy: „nie mamy faktury” albo „prosimy o jej ponowne przesłanie”. Brzmi znajomo? Praktycy branży windykacyjnej mówią wprost – to jeden z najczęstszych scenariuszy, z jakimi spotykają się na co dzień. Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w założeniu ma eliminować ten problem.
W prowadzeniu firmy często zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca potrzebuje wsparcia księgowego, ale nie ma czasu lub możliwości na wizytę w biurze rachunkowym. Aby wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, niektóre biura i kancelarie rachunkowe oferują konsultacje księgowe online. Sprawdźmy zatem, co to za usługa i jak z niej skorzystać.
Ministerstwo Finansów zaprezentowało nową wersję projektu dotyczącego regulacji prawnych, rozwiązań technicznych i aspektów biznesowych związanych z wdrożeniem obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W trakcie analizy przyjętych rozwiązań resort finansów wziął pod uwagę wszystkie kluczowe postulaty, zgłaszane przez środowisko biznesowe. Nowa wersja projektu utrzymuje pierwotny harmonogram wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur. Wprowadzono natomiast szereg zmian dotyczących m.in. trybu offline i załączników do faktur.
W obecnych czasach automatyzacja staje się kluczowa dla firm. Pozwala przede wszystkim oszczędzać czas i unikać błędów administracyjnych. Faktury cykliczne oraz masowa wysyłka faktur PDF to rozwiązania, które znacząco ułatwiają zarządzanie sprzedażą i księgowością. W programie ObSp możemy w prosty sposób generować i wysyłać faktury automatycznie, co minimalizuje ręczne działania. W tym artykule omówimy jak skonfigurować automatyczne fakturowanie w ObSp oraz jakie korzyści przyniesie to Twojej firmie.
Wybór odpowiedniego modelu księgowości to jedno z pierwszych wyzwań, przed którym staje każdy przedsiębiorca. Rozwój technologii sprawił, że oprócz tradycyjnych, stacjonarnych biur rachunkowych na rynku pojawiły się również usługi księgowe online. Oba rozwiązania mają swoje zalety i ograniczenia, a ostateczny wybór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb firmy.
Przedsiębiorcy od kilku lat żyją w niepewności związanej z reformą w fakturowaniu, jaką jest Krajowy System e-Faktur. Rewolucja w wystawianiu faktur kojarzy im się z drastycznymi zmianami i obowiązkami, których woleliby uniknąć. Czy jednak wystawianie dokumentów w Krajowym Systemie e-Faktur rzeczywiście jest takie skomplikowane?
We współczesnym dynamicznym środowisku biznesowym, wiedza i umiejętności związane z księgowością okazują się na wagę złota. Niezależnie od tego, czy prowadzisz własną firmę, jesteś pracownikiem działu finansów czy też chcesz rozwijać swoje kompetencje i zwiększyć szanse na zatrudnienie- kurs księgowości może okazać się trafioną inwestycją. Dzięki niemu otrzymasz kluczowe informacje dotyczące np. przepisów podatkowych, analizy i interpretacji danych finansowych czy prowadzenia ksiąg rachunkowych. Właściciele firm powinni natomiast pamiętać, że to właśnie od kwalifikacji kadry pracowniczej zależy efektywność oraz skuteczność działania przedsiębiorstwa. Aby udoskonalić swoje umiejętności i poszerzyć wiedzę, warto zdecydować się właśnie na kurs księgowości. Zastanawiasz się, czy wybrać ten prowadzony stacjonarnie, a może kurs online? Zapraszamy do lektury.
Fakturowanie wcale nie musi być czasochłonne i męczące. Dzięki aplikacji Comarch ERP XT prosto i szybko wystawisz fakturę online oraz wprowadzisz fakturę kosztową do systemu za pomocą zdjęcia. Ponadto program umożliwia zarówno sprzedaż stacjonarną (POS), jak i internetową (e-Sklep, e-Sale).
Jeszcze do niedawna w praktyce księgowej kluczowe znaczenie miały dwie daty – wystawienia faktury i wykonania usługi lub wydania towaru. Wraz z wejściem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), to podejście przestaje być wystarczające. Faktura ustrukturyzowana funkcjonuje bowiem w kilku „momentach” jednocześnie – jako dokument wystawiony, przesłany do KSeF oraz otrzymany przez nabywcę. Każde z tych zdarzeń może mieć odrębną datę, istotną z punktu widzenia rozliczeń i obiegu dokumentów.
Era tradycyjnych faktur i dokumentów księgowych zbliża się ku końcowi. Wkrótce przedsiębiorcy w Polsce staną przed obowiązkiem korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To rewolucyjna zmiana, która wpłynie na każdego, kto prowadzi firmę. Chociaż co do zasady – dostęp do aplikacji rządowej ma być bezpłatny – nie oznacza to, że wdrożenie KSeF nie będzie rodziło żadnych kosztów. Sprawdzamy, jakie wydatki czekają przedsiębiorców w związku z nowym systemem.
22,1 faktury wystawiały średnio w III kw. 2023 mikro, małe i średnie firmy korzystające z platformy faktura.pl służącej do fakturowania i księgowania dokumentów on-line. Liczba faktur była wyższa niż na początku roku (21,1 w pierwszym kwartale). Przede wszystkim była wyraźnie większa niż w 3. kwartale 2022 (19,6). Może to oznaczać, że gospodarka ma się lepiej, przedsiębiorcy mają więcej zamówień, za które wystawiają więcej faktur.
SaldeoSMART, aplikacja wspierająca pracę księgowych i biur rachunkowych, jest już od czerwca 2022 roku zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur. Teraz została dodatkowo rozszerzona o miniobieg KSeF, który pozwala na weryfikację faktur pobieranych z KSeF. Dzięki tej funkcjonalności przedsiębiorcy będą mieli pełną kontrolę nad swoimi dokumentami, co pozwoli im uniknąć opłacania faktur, które nie dotyczą ich firmy.
7 sierpnia 2023 r. prezydent RP podpisał ustawę z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą obowiązkowe korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przez podatników od 1 lipca 2024 roku. Z kolei mali i średni przedsiębiorcy zwolnieni z VAT będą mieli obowiązek korzystania z KSeF od 1 stycznia 2025 roku.
25 lipca 2025 r. sejm uchwalił ustawę, która wprowadza na rynek Krajowy System e-Faktur (KSeF). Zgodnie z nowymi zasadami, od 1 lutego 2026 roku duże firmy, których sprzedaż przekracza 200 milionów złotych, będą musiały wystawiać faktury przez KSeF. Mniejsze przedsiębiorstwa dołączą do tego obowiązku trochę później – od 1 kwietnia 2026 roku. Kto i od kiedy będzie musiał realnie obsługiwać faktury przez KSeF?
Automatyzacja w biurze rachunkowym to proces wykorzystania nowoczesnych technologii do usprawnienia codziennych zadań księgowych. Dzięki niej można wyeliminować wiele żmudnych, powtarzalnych czynności, takich jak ręczne wprowadzanie danych z faktur kosztowych czy ich segregacja.