Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia regulującego sposób prowadzenia KPiR, którego przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. To jedna z najbardziej kompleksowych nowelizacji w ostatnich latach, obejmująca aż 15 istotnych zmian. Przepisy dotkną zarówno przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, jak i biura rachunkowe obsługujące klientów w ramach uproszczonej księgowości. W dalszej części artykułu przyjrzymy się szczegółowo wszystkim nowym przepisom.
Nie tylko zmiany w przepisach kadrowych, aktualizacja kodeksu pracy czy też Polski Ład, ale również zagadnienia z obszaru sztucznej inteligencji, nowości technologicznych i bezpieczeństwa danych znajdują się w agendzie konferencji organizowanej przez Comarch „Jak prowadzić nowoczesne biuro rachunkowe?”. Ruszają zapisy na bezpłatne spotkania dla przedstawicieli biur rachunkowych i doradców podatkowych.
7 sierpnia 2023 r. prezydent RP podpisał ustawę z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą obowiązkowe korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przez podatników od 1 lipca 2024 roku. Z kolei mali i średni przedsiębiorcy zwolnieni z VAT będą mieli obowiązek korzystania z KSeF od 1 stycznia 2025 roku.
Po kilku miesiącach pracy nowego parlamentu polscy przedsiębiorcy, oczekujący większej swobody i stabilności w prowadzeniu biznesu, z lekkim zniecierpliwieniem patrzą na ruchy polityków. Liczą przede wszystkim na zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej, która obecnie jest uzależniona od wysokości przychodów. Czy obietnice wyborcze na pewno zostaną spełnione?
Firmy działające w Polsce muszą przygotować się do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który od 2024 roku będzie obligatoryjny.
Producenci SaldeoSMART, programu wspierającego pracę księgowych i biur rachunkowych, zintegrowali już swoje rozwiązanie z Krajowym Systemem e-Faktur. Nowa funkcjonalność została 24 maja udostępniona testowo 200 klientom. Niebawem będą z niej mogli korzystać wszyscy użytkownicy systemu.
Od początku 2022 r. funkcjonuje w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne, ale zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów, od II kwartału 2023 r. stanie się to obligatoryjne. Zgodziła się już na to Komisja Europejska. System przygotowywany jest do obsługi ponad 2 mld faktur miesięcznie! W ciągu dekady zbierze ok. 30 petabajtów danych.
1 stycznia tego roku uruchomiony został Krajowy System e-Faktur (KSeF). To oficjalna platforma przygotowana przez Ministerstwo Finansów za pośrednictwem której polscy przedsiębiorcy mogą przesyłać i odbierać elektroniczne faktury. Do końca tego roku wymiana e-faktur jest dobrowolna. Wszystko wskazuje na to, że nowy mechanizm rozliczeń ma być obowiązkowy dla wszystkich od 2023 roku.
Ponad 60% biur rachunkowych uważa, że wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) będzie dla księgowych korzystnym rozwiązaniem. Przedsiębiorców natomiast w zdecydowanej większości (81%) temat nie interesuje i nie posiadają oni wiedzy na temat planów rządu względem tego zagadnienia (92%). To wyniki badania przeprowadzonego przez Ogólnopolską Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR), zrzeszającą ponad 2000 biur rachunkowych.
Uchwalona przez Sejm ustawa wdrażająca e-Faktury została skierowana do dalszych prac legislacyjnych w Senacie. Korzystanie z systemu będzie obowiązkowe od 2023 roku, a wcześniej przedsiębiorcy będą mogli testować rozwiązanie dobrowolnie. Polska będzie 4. krajem UE wdrażającym e-Faktury.
Wczoraj zatwierdzony został projekt zmian do ustawy o VAT, a tym samym oznacza to, że od 2023 roku w Polsce będzie obowiązywał Krajowy System e-Faktur (KSeF). Wchodzimy w erę dokumentów elektronicznych, co zmieni życie przedsiębiorców.
Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia?
Kilkadziesiąt tysięcy księgowych w Polsce wkroczyło w etap technologicznej rewolucji. Automatyzacja procesów, wykorzystanie inteligentnych systemów i przejście na e-faktury będą kluczowymi czynnikami, które zdecydują o być albo nie być dla wielu biur rachunkowych w 2022 roku. Tylko około 25% z nich jest przygotowane do zaadoptowania się do nowej cyfrowej rzeczywistości. Branża stawia na współpracę.
Od 1 stycznia 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustanowione w ramach pakietu zmian do większości ustaw obowiązujących polskich przedsiębiorców. Nietrudno nie zauważyć, że szczególnie dotkliwie odbiły się na pracy doradców podatkowych i księgowych. Jakie zmiany ich czekają i czy technologie mogą im pomóc w nowej rzeczywistości?
Zamknięcie roku podatkowego zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim obowiązki, które przedsiębiorcy muszą dopiąć, by bezpiecznie wejść w 2026 rok. To dobry moment, by uporządkować finanse, przejrzeć rozliczenia i upewnić się, że wszystkie dokumenty są kompletne. Odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć błędów, skorzystać z dostępnych ulg i spokojnie zamknąć rok zarówno pod względem podatkowym, jak i księgowym.