Ministerstwo Finansów, powraca do prac nad Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF), który przyniesie szereg modyfikacji. Dotkną praktycznie wszystkich przedsiębiorców.
Wraz z nadejściem 2025 roku powraca temat Krajowego Systemu e-Faktur, który zacznie obowiązywać przedsiębiorców już w 2026 roku. Reforma wprowadza obowiązek rejestracji faktur w centralnej bazie Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy i biura rachunkowe mają coraz mniej czasu na analizę procesów oraz poznanie wymogów systemu. Sprawdzamy, jakie największe korzyści i wyzwania wiążą się z planowanymi zmianami.
Grudzień 2025 r. przyniósł jasny punkt odniesienia: nowelizacja ustawy o KSeF, podpisana 27 sierpnia, potwierdziła harmonogram wejścia obowiązku w życie i wyeliminowała możliwość kolejnych przesunięć. Terminowe uruchomienie systemu nie jest już kwestią „czy”, lecz „jak” i „z kim”. To, co w praktyce staje się największym wyzwaniem, to nie sama technologia, lecz pytanie o odpowiedzialność: kto ma wziąć na siebie ciężar implementacji i organizacji obiegu dokumentów w firmie?
Firmy działające w Polsce muszą przygotować się do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który od 2024 roku będzie obligatoryjny.
Od początku 2022 r. funkcjonuje w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne, ale zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów, od II kwartału 2023 r. stanie się to obligatoryjne. Zgodziła się już na to Komisja Europejska. System przygotowywany jest do obsługi ponad 2 mld faktur miesięcznie! W ciągu dekady zbierze ok. 30 petabajtów danych.
Współczesna rachunkowość nie jest już tym samym, co kiedyś. Jakie narzędzia i technologie są obecnie na topie w świecie finansów? Czy warto wprowadzić je do swojego przedsiębiorstwa? W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego warto śledzić najnowsze trendy w zakresie rachunkowości oraz finansów, ze szczególnym uwzględnieniem systemu Enova 365 oraz Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
1 lipca 2024 roku w Polsce obowiązkowe stanie się korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). To zmiana nie tylko w sposobie wystawiania i przesyłania dokumentów, ale też w pracy księgowych. Jednak czy KSeF oznacza koniec księgowości, jaką znamy? Czy nowy system odbierze pracę księgowym i biurom rachunkowym?
Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) sprawdziła stan gotowości biur rachunkowych do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przeprowadzone badanie wyraźnie pokazuje, że biura rachunkowe dostrzegają związaną z nim szanse, ale mają także obawy związane z wdrożeniem KSeF. Jakie aspekty wymagają uwagi zarówno biur rachunkowych, jak i przedsiębiorców?
Część firm w Polsce korzysta już z systemu do e-Doręczeń. Od 1 stycznia jest to wymagane dla wybranych grup, a już niedługo obowiązek obejmie kolejne grupy przedsiębiorców. Jest to kolejny krok w kierunku cyfryzacji tego sektora. Reforma zmierza do tego, by cała komunikacja na linii przedsiębiorcy - administracja państwowa odbywała się przez Krajowy System Doręczeń Elektronicznych. Wyjaśniamy, jak działają nowe rozwiązania i jakie korzyści przyniosą dla jednoosobowych działalności gospodarczych.
Wczoraj zatwierdzony został projekt zmian do ustawy o VAT, a tym samym oznacza to, że od 2023 roku w Polsce będzie obowiązywał Krajowy System e-Faktur (KSeF). Wchodzimy w erę dokumentów elektronicznych, co zmieni życie przedsiębiorców.
1 stycznia tego roku uruchomiony został Krajowy System e-Faktur (KSeF). To oficjalna platforma przygotowana przez Ministerstwo Finansów za pośrednictwem której polscy przedsiębiorcy mogą przesyłać i odbierać elektroniczne faktury. Do końca tego roku wymiana e-faktur jest dobrowolna. Wszystko wskazuje na to, że nowy mechanizm rozliczeń ma być obowiązkowy dla wszystkich od 2023 roku.
Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur wchodzi w życie dopiero w 2024 roku, dlatego wielu księgowych i przedsiębiorców uważa, że ma jeszcze miesiące na wdrożenie w jego funkcjonalność. Tymczasem producenci oprogramowania wspierającego pracę księgowych i biur rachunkowych biją na alarm! Czasu na naukę jest bardzo niewiele i warto już teraz sprawdzić nowy system w praktyce.
Biura rachunkowe muszą być odpowiednio przygotowane na wprowadzenie KSeF, który będzie obowiązkowy od lipca 2024 roku. Solidne poznanie tego systemu i sprawdzenie zintegrowanych z nim rozwiązań wspierających pracę księgowych pozwoli na modyfikację dotychczasowych procedur oraz eliminację potencjalnych problemów. Początek roku to ostatnia szansa na testy i dostosowanie się do nowych realiów.
Polski Ład, Krajowy System e-Faktur, nowe struktury JPK_VAT, rządowe tarcze antykryzysowe – to tylko niektóre wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć biura podatkowe. Obok tego znajdują sprawy związane z budowaniem długofalowych relacji z klientami oraz bezpieczeństwem w środowisku cyfrowym. Odpowiedzią na wiele tych problemów jest nowa technologia. Jak to możliwe?
Firmy coraz częściej korzystają z systemów księgowych oraz zintegrowanych rozwiązań ERP. Ułatwiają one codzienną pracę, pozwalają na szybkie rozliczenia i kontakt z instytucjami publicznymi. To ogromny krok w stronę cyfryzacji, ale także nowe wyzwania. W czasach napięć geopolitycznych, niepewnej sytuacji gospodarczej i coraz bardziej zuchwałych cyberprzestępców, bezpieczeństwo systemów finansowych staje się sprawą pierwszorzędną. Atak na taki system może oznaczać nie tylko utratę danych, ale i paraliż całej firmy.