Artykuł Dodaj artykuł

Jak uniknąć złej windykacji i mitygować ryzyka nieodpowiedniego zarządzania należnościami – porady

Należności to do 2022 roku temat banalny, wręcz nieistniejący dla wielu przedstawicieli firm, szczególnie, gdy koniunktura gospodarcza była rozkręcona.

Jak uniknąć złej windykacji i mitygować ryzyka nieodpowiedniego zarządzania należnościami – porady

Należności to do 2022 roku temat banalny, wręcz nieistniejący dla wielu przedstawicieli firm, szczególnie, gdy koniunktura gospodarcza była rozkręcona. Klienci płacili z kilkudniowym opóźnieniem, ale płacili. Za niewielkie pieniądze można było ubezpieczyć należności lub objąć je faktoringiem. Zatem problemu i ryzyk w tym obszarze nikt praktycznie nie identyfikował. W sumie, gdy jest dobrze to po co coś zmieniać, a tak było do niedawna.

Co jednak, gdy sytuacja zmienia się o 180 stopni i mamy inflację na poziomie od 10% do 30%, WIBOR na poziomie około 7%, faktoring i kredyt kupiecki kosztują bardzo dużo i pochłaniają marżę na Kliencie, ubezpieczyciel odmawia ubezpieczenia lub oczekuje wysokich stawek za ubezpieczenie? Do tego rośnie koszt obsługi windykacji, ponieważ rosną koszty pracownicze i brakuje wsparcia procesów windykacyjnych systemami IT – systemy ERP czy FK nie mają żadnych funkcji do skutecznej windykacji. Gdy było bezpiecznie i stabilnie plany cyfryzacji obszaru windykacji oraz uzbrojenie pracowników firmy i samej firmy w skuteczne narzędzia do windykacji schodziło na dalszy plan! Jak pokazał rok 2022 każdy kto w czasie dobrej koniunktury nie odpuścił obszaru należności, ten wszedł w okres szalejącej inflacji bardzo dobrze przygotowany do bezpiecznego przejścia przez te niespotykane od dziesięcioleci zawirowania, ale również do rozpoczęcia działań skupiających się silnej ekspansji handlowej. Na przeprowadzenie wielu działań mitygujących ryzyka nie jest jeszcze za późno, dlatego warto zapoznać się ze sposobami skutecznego śledzenia i zarządzania należnościami.

Ale od początku

Należności to system płatności, który wprowadza firma, aby umożliwić swoim klientom dokonywanie opóźnionych płatności za dostarczone towary lub usługi. Jest to oczekiwana płatność za towar czy usługę, które zostały już dostarczone. Choć może się to wydawać sprzecznym z polityką biznesową, należności wzmacniają siłę rynkową firmy, ponieważ stanowią zachętę dla klientów do pracy z firmą, która dostarcza towary lub usługi z odroczonym terminem płatności. Niestety kiedy decydujemy się na taką formę współpracy z Klientami, to pojawia się ryzyko utraty kontroli nad należnościami, a klienci – często nieświadomie – chętnie tego nadużywają, jeśli firma nie zachowa ostrożności lub nie będzie działała według ściśle określonych procedur.

Faktem jest, że złe zarządzanie należnościami jest bardzo niebezpieczne dla każdej firmy, bez względu na branżę lub wielkość firmy. Skutkami złego zarządzania należnościami są utrata przychodów z niezrealizowanych płatności, zwiększenie DSO (ang. days sales outstanding – wskaźnik cyklu regulowania należności), nieefektywne praktyki biznesowe i marnotrawstwo zasobów. Potrzebna jest kontrola i zastosowanie skutecznych narzędzi ułatwiających zarządzanie należnościami, windykację i odpowiedni cashflow firmy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów szybkiego dostosowania procesów windykacji i zarządzania należnościami do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej jest implementacja Aplikacji SmartReactor, która umożliwia inteligentną automatyzację windykacji i zarządzania należnościami, automatyzując wiele czynności, zadań i procesów do obsługi należności.

Aplikacja SmartReactor:

  • monitoruje salda, rozrachunki, scoring klientów i inne źródła danych wykorzystywane w obsłudze należności
  • automatycznie przypisuje do realizacji zadania pracownikom z różnych działów firmy
  • automatycznie, wg zaplanowanych scenariuszy i polityk firmy, realizuje wiele czynności, zadań i procesów windykacji
  • cyfryzuje każdy przepływ i działanie użytkowników związane z windykacją, dzięki czemu staje się aplikacją do kompleksowej obsługi należności

Ze szczegółowymi informacjami, funkcjonalnościami i korzyściami z wdrożenia SmartReactora można się zapoznać na stronie. Zachęcamy również do kontaktu z naszymi Ekspertami biuro@pirxon.com w celu prezentacji demo systemu.

Artykuł został dodany przez firmę

PIRXON S.A.

PIRXON S.A. od 2004 roku skutecznie pomaga firmom i instytucjom publicznym optymalizować procesy zarządcze, powiązane z utrzymaniem majątku, środkami trwałymi i wyposażeniem. Jest producentem wiodącego na rynku programu klasy EAM/Facility Management: AssetsNinja.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.