google

  rachunkowość, biuro rachunkowe, usługi rachunkowe

  Kursy walut 15.02.2019
  1 USD
  3.8326
  -0.019
  1 EUR
  4.3243
  -0.0151
  1 CHF
  3.8081
  -0.0101
  1 GBP
  4.9104
  -0.0325
  1 RUB
  0.0575
  -0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • 5 faktów, których nie wiedziałeś o rynku walutowym

  5 faktów, których nie wiedziałeś o rynku walutowymWznieś się na wyższy poziom wiedzy o rynku walutowym i ciesz się oszczędną wymianą waluty, gdy kupujesz ją dla siebie lub firmy. Trudno zrozumieć, dlaczego ten rynek jest tak tajemniczym rynkiem finansowym, szczególnie dla Polaków. Przyjrzyjmy się kilku faktom na temat rynku walutowego.

  Rynkiem walutowym rządzą spekulanci

  Możesz wierzyć lub nie, ale na kursy walut w 90% wpływają spekulacje, zwłaszcza dużych banków inwestycyjnych. To ich ruchy w największym stopniu decydują o tym, o ile spadnie lub wzrośnie kurs danej pary walutowej. Polityka pieniężna banków centralnych i różnego rodzaju zdarzenia na międzynarodowej arenie politycznej mają znacznie mniejszy wpływ na kursy walut, niż decyzje spekulantów.

  Opłata za wymianę waluty to spread walutowy

  O tym, czy wymiana waluty jest droga, czy tania, decyduje wysokość spreadu walutowego. Kursy walut zmieniają się na okrągło, ale doliczany do nich spread jest stały. Najczęściej spread walutowy podawany jest w procentach lub pipsach. Dlatego zanim wymienisz walutę dowiedz się najpierw jaka jest wysokość spreadu walutowego.

  Pips czy pip?

  Kursy walut podawane są z dokładnością 4 miejsc po przecinku np. kurs dolara: to 3,7621. Dziesiątą tysięczną złotego nazywamy pipsem z jęz. ang. percentage in points. Słusznie można zauważyć, że angielski skrót nie zwiera ostatniej litery „s”. Po prostu polskim dealerom walutowym niezręcznie było mówić „pip”, stąd szybko przyjęła się nazwa „pips”.

  W kantorach internetowych spready są najniższe

  Kursy walut w kantorach internetowych zawierają najniższy spread walutowy. Podczas gdy w bankach spread może wynosić nawet 7,4%, a w kantorach tradycyjnych 2,4%, przez Internet np. w kantoronline.pl możemy wymienić walutę ze spreadem mniejszym niż 1%!

  Dealer czy trader?

  Na rynku walutowym określenia dealer lub trader walutowy używamy wymiennie. Oba oznaczają one osobę, która przeprowadza opłacające się w danej chwili transakcje wymiany waluty dla klientów. Oprócz tego traderzy oraz delaerzy walutowi monitorują to, co dzieje się na rynku walutowym, jak również zajmują się profesjonalną wyceną walut znajdujących się w portfelu klienta. W ich pracy najważniejsze jest to, żeby ich transakcje walutowe przynosiły zyski, były jak najbardziej rentowne.

  Podsumowując

  Rynek walutowy jest największym i najbardziej dynamicznym rynkiem finansowym. Podobno „nigdy nie zasypia”, a kursy walut zmieniają się co sekundę. Nic dziwnego więc w tym, że wokół tego gigantycznego systemu narosło wiele mitów i błędnych przeświadczeń. Warto je zweryfikować, by uniknąć nieporozumień i przede wszystkim nie dać się naciągnąć na wysokie opłaty podczas wymiany walut. Jeśli chcesz niektóre z mitów poznać już teraz, przeczytaj także: Fakty i mity o rynku walutowym.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.