Artykuł Dodaj artykuł

Mistrzyni drugiego planu. Dlaczego małe firmy bagatelizują księgowość?

Ciekawy pomysł na biznes, pierwsze umowy z klientami i pieniądze na firmowym koncie. A potem już tylko zyski rosnące w błyskawicznym tempie i kolejne intratne kontrakty. 

Logo SaldeoSMART

Ciekawy pomysł na biznes, pierwsze umowy z klientami i pieniądze na firmowym koncie. A potem już tylko zyski rosnące w błyskawicznym tempie i kolejne intratne kontrakty. Tak wyglądałaby historia większości przedsiębiorców, gdyby nie brutalna rzeczywistość podatkowa, która sprowadzi na ziemię nawet największego marzyciela. Urząd Skarbowy nie śpi, a niewiedza w zakresie prowadzenia księgowości naprawdę dużo kosztuje. Jak założyć firmę i spać spokojnie?

Życie świeżo upieczonego przedsiębiorcy to prawdziwa szkoła przetrwania. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko dbanie o interesy i rozwój firmy, ale też walka z biurokracją i przepisami, których nieznajomość może nas słono kosztować. I choć wizja upadku firmy powinna trzymać w ryzach każdego biznesmena, to w rzeczywistości wielu z nich od początku ignoruje kluczowe rozliczenia księgowe.

Skąd takie zaniedbanie? To proste! Niesieni na fali ekscytacji i pierwszych sukcesów, często odkładają nudne formalności na ostatnią chwilę. Problem pojawia się wówczas, kiedy nierozliczone faktury i utracone terminy powracają do nich z hukiem w towarzystwie kontroli z Urzędu Skarbowego. Wtedy na odpowiedzialne prowadzenie firmy zazwyczaj jest już za późno.

Rozmiar nie ma znaczenia!

Mikroprzedsiębiorstwa, startupy, średnie firmy czy wielkie, międzynarodowe korporacje. Co łączy te wszystkie podmioty? Obowiązek prowadzenia księgowości, płacenia składek i podatków. Niezależnie od charakteru działalności gospodarczej, każdy przedsiębiorca musi przestrzegać obowiązujących go regulacji. I choć wydaje się to dosyć oczywiste, to początkujący startupowcy często ignorują ważne rozliczenia finansowe zapominając, że wobec prawa podatkowego wszyscy jesteśmy równi.

Ręka sprawiedliwości dosięgnie każdego, kto choć raz dopuści się poważnych zaniedbań w prowadzeniu księgowości. A nie ma chyba nic gorszego od kary finansowej nałożonej za początkowe uchybienia, która dobrze rokujący biznes doprowadza do upadku. Na szczęście czarnego scenariusza można uniknąć. Wystarczy tylko formalne sprawy firmy powierzyć w ręce profesjonalistów lub zaktualizować swoją wiedzę na temat prawa podatkowego i stawić czoła księgowości w pojedynkę. Warto pamiętać, że samodzielna księgowość jest możliwa ale pochłania mnóstwo czasu.

- Rozsądnym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców jest skorzystanie z usług nowoczesnych biur rachunkowych, które zatroszczą się o zaksięgowanie wszystkich faktur czy prawidłowe rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Tak naprawdę to wymarzona sytuacja dla każdego, kto z rozliczeniami podatkowymi jest na bakier, ponieważ może skupić się na prowadzeniu biznesu, a pozostałymi sprawami zajmą się wykwalifikowani księgowi – tłumaczy Edyta Wojtas, wiceprezes zarządu i analityk biznesowy w firmie BrainSHARE IT, producenta aplikacji SaldeoSMART.

Nie tylko dla bogatych

Decydując się na prowadzenie księgowości w strukturach firmy, ponosimy odpowiedzialność za wszystkie błędy popełnione przez naszych pracowników. Dla dużych firm z zasobnym portfelem nie jest to żaden problem, ale dla startupów i mniejszych przedsiębiorstw każda pomyłka może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny. Na szczęście nowoczesne biura rachunkowe oferują usługi skrojone na miarę również tych małych firm, których budżet nie pozwala na zatrudnienie wykwalifikowanego księgowego oraz zakup specjalistycznego oprogramowania.

Współpraca z biurem rachunkowym to oszczędność pieniędzy przy jednoczesnej gwarancji wysokiej jakości usług, również tych z zakresu prawa i informatyki. Koszty utrzymania kilku dodatkowych pracowników zajmujących się obszarem kadrowo-płacowym w firmie są nieporównywalnie większe od cennika biur rachunkowych, posiadających niezwykle szeroki wachlarz usług. Jeżeli zakładamy działalność gospodarczą nie mając pojęcia o księgowości, warto zainwestować w solidne wsparcie już na początku tworzenia firmy!

Biznes na czasie

Śledzenie zmian w prawie podatkowym czy wysokości wymiaru składek to zajęcie nader czasochłonne i wymagające dużego nakładu pracy. Korzystając z zewnętrznej obsługi księgowej oszczędzamy mnóstwo czasu, który możemy poświęcić innym, ważnym sprawom związanym z prowadzeniem firmy. Zyskujemy również na czasie przeznaczanym na wprowadzaniu faktur do systemu czy uzyskiwaniu dostępu do firmowej dokumentacji, bo nowoczesne biura rachunkowe od dawna korzystają już z dóbr technologii.

- Dzięki wsparciu systemów dla biur rachunkowych przedsiębiorcy mają dostęp do swojej dokumentacji w systemie 24/7, bez konieczności wychodzenia z domu czy opuszczania firmy. Innymi słowy, wszystkie formalności załatwiamy za pomocą kliknięcia myszką. W ten sposób eliminujemy problem papierowych faktur, które często giną albo trzeba przekazywać je osobiście swojemu księgowemu. Ponadto, cała dokumentacja księgowa naszego przedsiębiorstwa przechowywana jest w siedzibie biura, z którym współpracujemy. W praktyce oznacza to bezstresowe kontrole podatkowe, które odbywają się wyłącznie w biurze naszego usługodawcy – podkreśla Edyta Wojtas z BrainSHARE IT.

Podatkowy zawrót głowy

Podatek dochodowy, VAT, składki ZUS, faktury i inne rozliczenia. To właśnie tymi sprawami przedsiębiorcy zaprzątają sobie głowę, gdy nie zadbają o profesjonalne wsparcie. Tymczasem nikt tak nie zatroszczy się o dokumentację finansową naszej firmy jak specjaliści z obszaru księgowości i rachunkowości. To osoby z wszechstronną i ugruntowaną wiedzą, których uwadze nie umknie żadna zmiana w prawie podatkowym. Co więcej, pracownicy biura rachunkowego doradzą również, jaki rodzaj podatku jest najbardziej korzystny dla firmy, a także podpowiedzą, który rodzaj rozliczenia wybrać oraz jak prawidłowo wyliczyć koszty uzyskania przychodu.

Rzetelne biuro rachunkowe nie tylko podzieli się z nami aktualną wiedzą na temat obowiązujących regulacji, ale przede wszystkim będzie broniło interesów naszej firmy w Urzędzie Skarbowym czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Co najważniejsze, biura rachunkowe posiadają ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnoprawnej, w związku z czym odpowiedzialność za błędy popełnione w trakcie rozliczeń spoczywa w większości po stronie usługodawcy. A co to oznacza dla przedsiębiorców? Przede wszystkim brak obaw związanych z prowadzeniem prawidłowej i rzetelnej księgowości. Dzięki takiemu rozwiązaniu poziom bezpieczeństwa przedsiębiorstwa wzrasta, a jego właściciel może w końcu spać spokojnie.

Nie każdy przedsiębiorca musi znać się na księgowości, tak samo jak specjalista od rozliczania podatków nie musi być urodzonym biznesmenem. Nic nie usprawiedliwia jednak świeżo upieczonego właściciela firmy, który od samego początku bagatelizuje rozliczenia finansowe. Obecnie istnieją na rynku rozwiązania, dzięki którym możemy uniknąć bolesnej kontroli Urzędu Skarbowego. Prowadzenie własnego biznesu to nie zabawa i warto to sobie uświadomić jeszcze przed założeniem firmy. Znalezienie nowoczesnego księgowego to jeden ze sposobów na to, aby nie tracić czasu na zbędne formalności i nie narażać przedsiębiorstwa na dotkliwe sankcje. Przedsiębiorco, zadbaj o profesjonalne wsparcie!

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.