Artykuł Dodaj artykuł

Jaki podatek odprowadzić od zakupu samochodu?

Marzysz o zakupie samochodu, którym z dumą będziesz poruszać się po ulicach?

Marzysz o zakupie samochodu, którym z dumą będziesz poruszać się po ulicach? Chcesz mieć auto, którym będziesz bez wstydu parkować przed firmą klienta? Pamiętaj, że gdy zostaniesz właścicielem pojazdu jako osoba prywatna, czeka Cię sporo formalności. Trzeba nie tylko przerejestrować samochód na swoje dane, ale także odprowadzić podatek do urzędu skarbowego. Dowiedz się więcej.

kredyty samochodowe

Jakiemu podatkowi podlega umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Po zakupie pojazdu obowiązek uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC, spoczywa na kupującym. Jednak nie zawsze trzeba go odprowadzić. Według zapisów ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych tę opłatę musi ponieść osoba prywatna, która zawarła umowę sprzedaży z właścicielem samochodu niebędącym podatnikiem VAT. Zatem PCC muszą zapłacić tylko ci kupujący, którzy kupili używane auto od osoby prywatnej.

Natomiast jeśli zdecydujesz się na pojazd wprost z salonu lub komisu, zapłacisz tylko podatek VAT. Na szczęście nie trzeba tego robić samodzielnie. Ta opłata jest wliczona w cenę samochodu i odprowadza ją sprzedawca.

Ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek PCC jest ściśle ustalony we wspomnianej wcześniej ustawie. Wynosi on 2% od wartości samochodu podanej na umowie sprzedaży pojazdu. Warto jednak pamiętać, że istnieje grupa, która jest zwolniona z płacenia podatku. Należą do niej osoby, które zdecydowały się na zakup samochodu:

  • o wartości poniżej 1000 zł – należy pamiętać, że fiskus uzna, że koszt nabycia samochodu był zaniżony, może naliczyć podatek według średniej wartości rynkowej dla modelu auta;
  • dla osoby niepełnosprawnej;
  • z zagranicy – wówczas płaci się podatek akcyzowy.

Mimo braku obowiązku zapłaty podatku trzeba zgłosić do urzędu fakt zakupu pojazdu i przedstawić deklarację PCC-3. Masz na to 14 dni.

Skąd pozyskać środki na zakup samochodu?

Chcesz kupić nowy pojazd, ale nie masz wystarczająco dużo oszczędności? Nic straconego. Teraz możesz z łatwością wziąć kredyt na samochód za pośrednictwem internetu. Wystarczy, że skorzystasz porównywarki online, dostępnej np. na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/.

Po jej otworzeniu wyświetli Ci się zielony przycisk “porównaj kredyty samochodowe”. Kliknij go, a na stronie pojawi się formularz zgłoszeniowy, w którym należy wpisać:

  • ile gotówki potrzebujesz,
  • jak długo chcesz spłacać zobowiązanie,
  • jakie jest Twoje źródło dochodu,
  • ile zarabiasz miesięcznie netto,
  • ile wynoszą koszty stałe,
  • ile osób masz na utrzymaniu,
  • czy w przeszłości były problemy ze spłatą pożyczek.

Po uzupełnieniu wszystkich danych system przefiltruje dostępne oferty banków. Nastęonie przedstawi Ci listę kredytów dopasowanych do Twoich potrzeb. Tobie pozostanie zapoznać się z ich warunkami, dokładnie je porównać, a następnie wybrać najkorzystniejszą opcję.

Zakup samochodu to spory wydatek, dlatego warto wspomóc się dobrym kredytem. Należy przy tym pamiętać, że nowe auto to także wiele obowiązków, takich jak zgłoszenie transakcji do skarbówki. Nie zapomnij o tym, ponieważ urząd może nałożyć na Ciebie karę za nieuregulowanie podatku!

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.