Artykuł Dodaj artykuł

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska to dokument, który musisz podpisać kupując mieszkanie na rynku pierwotnym.

Umowa deweloperska to dokument, który musisz podpisać kupując mieszkanie na rynku pierwotnym. Co trzeba sprawdzić przed ostateczną decyzją? Jaką formę powinna mieć umowa? Czy warto powierzyć jej analizę firmie zewnętrznej?

Umowa deweloperska

Co to jest umowa deweloperska?

Ustawa Deweloperska, funkcjonująca od 2011 roku, mówi o tym, że każdy deweloper, który sprzedaje mieszkanie na rynku pierwotnym, zobowiązany jest do podpisania z kupującym nieruchomość, tzw. umowy deweloperskiej. Musi zostać ona stworzona w formie aktu notarialnego. Według definicji deweloper to osoba (spółka, osoba fizyczna lub spółdzielnia), prowadząca działalność gospodarczą, budująca przedsięwzięcie deweloperskie. W skórcie prowadzi ona proces wybudowania, wyodrębnienia i przeniesienia własności określonego lokalu na rzecz nabywcy.

Dlaczego wprowadzono Ustawę Deweloperską?

Umowa deweloperska to dokument, który ma zabezpieczyć prawa nabywcy, na wypadek gdyby deweloper nie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Zanim ustawa została wprowadzona, wystarczyła zwykła umowa pisemna, która nie zabezpieczała kupującego w odpowiedni sposób, co rodziło wiele nieporozumień. Jednym z największych problemów, jakie wtedy miały miejsce, był fakt, że ludzie wpłacali bardzo duże zaliczki, a później zostawali z niczym, gdy deweloper bankrutował i nie kończył inwestycji. Dzisiaj trudniej jest o tego typu problemy, nie oznacza to jednak, że żadne kłopoty się nie zdarzają. Nieodpowiednio przeanalizowana umowa deweloperska, może skutkować ogromnymi problemami dla nabywcy w przyszłości, dlatego podpisując ją musisz mieć pewność, że dokument w pełni Cię zabezpiecza.

Umowa deweloperska – na co uważać?

Analizując umowę deweloperską, należy w pierwszej kolejności, zwrócić uwagę na podstawowe kwestie, takie jak dane obu stron, pełną kwotę, sposób finansowania, adres i opis lokalu, a także zapisy dotyczące terminów konkretnych etapów. Jest to jednak tylko kropla w morzu potrzeb. Oprócz tego, takie dokumenty zawierają wiele różnych paragrafów, które zabezpieczą Twoje prawa w przyszłości lub sprawią, że z kłopotami zostaniesz sam. Przeanalizować trzeba m.in. kwestię kar umownych za niedotrzymanie terminów przekazania własności. To bardzo ważne, aby taki podpunkt pojawił się, ponieważ bez niego będzie bardzo trudno wywalczyć jakiekolwiek pieniądze rekompensujące czas oczekiwania. Oczywiście istnieje instytucja odszkodowania, jednak trzeba wtedy bardzo dokładnie wskazać wszystkie straty poniesione przez opóźnienia, a te nierzadko ciężko jest udowodnić. Właśnie dlatego warto powierzać audyt umowy deweloperskiej specjalistom, którzy od a do z przeanalizują każdy punkt, a później wydadzą opinię dotyczącą koniecznych poprawek lub zapisów, które absolutnie trzeba usunąć.

Oddaj formalności w ręce specjalistów i śpij spokojnie po zakupie mieszkania.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły