Artykuł Dodaj artykuł

Główne założenia i zasady tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa to projekt rządowy, który ma uchronić polską gospodarkę przed upadkiem, ze względu na skutki epidemii koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa to projekt rządowy, który ma uchronić polską gospodarkę przed upadkiem, ze względu na skutki epidemii koronawirusa. Łącznie 212 mld złotych przeznaczone zostanie na pomoc pracownikom, firmom, służbie zdrowia, na wzmocnienie sytemu finansowego oraz wzmocnienie gospodarki Polski, poprzez inwestycje publiczne. Rozwiązania mają dotyczyć nie tylko osób na umowach o prace, ale również tych pracujących w ramach umów cywilnoprawnych. Tarcza antykryzysowa będzie miała podstawę w odpowiednich aktach prawnych - na razie nie zostały one oficjalne ogłoszone. Opierać możemy się wyłącznie na zapowiedziach z oficjalnych stron rządowych oraz wypowiedziach premiera, prezydenta i ministrów. Poniższe opracowanie powstało na postawie informacji opublikowanej przez Ministerstwo Rozwoju, z datą 19.03.2020.

Główne założenia i zasady tarczy antykryzysowej

Pięć filarów pomocowych

Tarcza antykryzysowa to pięć filarów, na które przeznaczone są określone środki pieniężne Według premiera Mateusza Morawieckiego, ma być kołem ratunkowym i programem gospodarczym na kolejne miesiące. Te instrumenty mają amortyzować negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę, oraz na ludzi. Te filary to:

 1. Bezpieczeństwo Pracowników – o wartości 30 mld zł;
 2. Finansowanie Przedsiębiorstw – 74,2 mld zł;
 3. Ochrona Zdrowia – 7,5 mld zł;
 4. Wzmocnienie Systemu Finansowego – 70,3 mld zł;
 5. Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł.

Tarcza została podzielona tak, aby w okresie aktywnej epidemii móc wspierać przedsiębiorców, służbę zdrowia i pracowników, a następnie po jego zakończeniu - uruchomić środki na wspieranie systemu finansowego oraz rozpoczęcie inwestycji podnoszących pracę całej krajowej gospodarki.

Najważniejsze rozwiązania tarczy antykryzysowej

Już teraz podawane są główne rozwiązania, które mają pomóc w kryzysie i będą to:

 • pożyczki w wysokości 5000 zł dla mikrofirm;
 • dopłaty do odsetek kredytów;
 • wsparcie w finansowaniu umów leasingowych dla firm transportowych;
 • dołożenie do pensji pracowników firm w przestoju;
 • dalsze zasiłki opiekuńcze dla rodziców;
 • prawo do świadczeń 2000 zł miesięcznie brutto dla zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych;
 • kredyty z gwarancjami;
 • odroczenie składek ZUS;
 • prolongaty dla PIT;
 • rozliczenie strat w przyszłym roku;
 • przesunięcie wejścia nowego JPK;
 • przesunięcie płatności za media;
 • wydłużenia okresowych wiz i badań pracowniczych.

Zgodnie z zapowiedzią premiera, Tarcza antykryzysowa ma wejść w życie jeszcze w tym tygodniu i ruszyć ma praktycznie od razu - od 1 kwietnia 2020 roku. Premier chce, aby projekt był gotowy w czwartek i Sejm przyjął go jeszcze w piątek. Nawet jeżeli nie zdążą, przepisy maja obowiązywać od początku kwietnia – tak, aby nawet wstecz pomagać przedsiębiorcom i ich pracownikom. Jak zapowiedziała Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, tarcza ma umożliwiać wyhamowanie wirusa, poprzez prowadzanie niezbędnych ograniczeń - również tych dla przedsiębiorców, jednak przy jednoczesnym niehamowaniu polskiej gospodarki. Pakiet ma stanowić około 10% procent polskiego PKB.


NOTA AUTORSKA:

Pierwszy raz w historii profesjonalnych publikacji branżowych, jako autorzy musimy zakończyć tekst do naszych czytelników zdaniem: aktualny na dzień 24.03.2020 godzina 16:00. Sytuacja jest tak dynamiczna, że nie wiemy jak długo będzie prawdziwy. Ustawa musi przejść przez Sejm i Senat – pewne informacje będziemy mogli podać Państwu dopiero po publikacji w Dzienniku Ustaw, na razie jednak staramy się przedstawiać najbardziej oficjalne założenia, abyście Państwo mogli przygotować siebie i swoje firmy. Powodzenia!

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły