Artykuł Dodaj artykuł

Z jakimi kosztami wiąże się remont mieszkania?

Remont mieszkania to nie tylko inwestycja pieniędzy, ale i czasu. Źle zaplanowany remont może na całe miesiące zmienić mieszkanie w prawdziwe pole bitwy. Dowiedz się, jak tego uniknąć oraz na jakie koszty musisz być przygotowany.

Z jakimi kosztami wiąże się remont mieszkania?

Remont mieszkania to nie tylko inwestycja pieniędzy, ale i czasu. Źle zaplanowany remont może na całe miesiące zmienić mieszkanie w prawdziwe pole bitwy. Dowiedz się, jak tego uniknąć oraz na jakie koszty musisz być przygotowany.

Remont mieszkania jest nie lada wyzwaniem. Wymaga czasu oraz sporych nakładów pieniędzy. Zanim przystąpisz do remontu, sprawdź, z jakimi kosztami będziesz musiał się liczyć.

Remont mieszkania – zanim zaczniesz, dobrze go zaplanuj

Zwykle, gdy po raz pierwszy zadajesz sobie pytanie, ile kosztuje remont mieszkania, myśląc o pracach remontowych w twoim lokum, szacujesz na podstawie własnych wyobrażeń. Nic dziwnego – niektórzy wstępne obliczenia poprzedzają wizytą w kilku sklepach budowlanych, ale generalnie w takich sytuacjach liczy się „na oko”, szczególnie jeśli jest to pierwszy remont, jaki chce się przeprowadzić. Remont trzeba skrupulatnie zaplanować, ponieważ jest to duży wydatek, na który składa się wiele mniejszych kwot. Brak rozeznania w cenach materiałów i usług może doprowadzić do finansowej katastrofy. Nie ma niczego gorszego niż dowiedzieć się w trakcie prac, że założony budżet jest niewystarczający. Prawdopodobnie nie uda się określić wysokości potrzebnej kwoty co do złotówki, spróbuj jednak szacować tak, aby wyliczona przez ciebie suma była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistej. 

Remont samodzielnie czy z pomocą ekipy budowlanej?

Wygodniej jest powierzyć remont mieszkania ekipie budowlanej, ale skorzystanie z jej usług znacząco podniesie koszty remontu. Jeśli uważasz, że jesteś w stanie przeprowadzić prace samodzielnie, a efekt będzie dla ciebie zadowalający – zrób to. Ewentualnie powierz specjalistom tylko te prace, których nie będziesz w stanie wykonać własnoręcznie. Pamiętaj, że ekipa budowlana uwzględni w rachunku nawet najprostsze czynności. Jeśli zdecydujesz się powierzyć remont zewnętrznej firmie, wcześniej:

  • samodzielnie zabezpieczy lub wynieś meble – wystarczy do tego folia, taśma klejąca oraz znajomi, którzy pomogą przenieść cięższe wyposażenie;
  • zdejmij wykładziny – demontaż listew przypodłogowych nie jest trudny, potem wystarczy zwinąć wykładzinę i usunąć ją z pomieszczenia;
  • zerwij płytki – koszt zerwania płytek przez ekipę budowlaną może wynieść nawet kilkaset złotych. Jeśli potem płytki i tak mają trafić na śmietnik, zerwij je samodzielnie przy pomocy młotka i dłuta.

Remont zwykle kończy się gruntownym malowaniem ścian. Farby dostępne w sklepach mają dobre właściwości kryjące i łatwo je rozprowadzić nawet bez doświadczenia. Możesz sporo zaoszczędzić, wykonując prace malarskie na własną rękę.

Remont mieszkania a zakup materiałów

Usługi ekipy budowlanej sporo kosztują, ale to koszty materiałów mogą okazać się największym obciążeniem dla budżetu. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za wyposażenie kuchni i łazienki. Remont tych pomieszczeń od podstaw może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Drogie mogą okazać się także podłogi, jeśli zamiast paneli zechcesz położyć prawdziwy dąb lub bardziej egzotyczne drewno. Teoretycznie najtaniej wyjdzie remont sypialni i przedpokoju. Przy zbilansowanym budżecie oraz standardowym wyposażeniu koszty powinny zamknąć się w kilku tysiącach złotych.

Podobne artykuły