Artykuł Dodaj artykuł

Biznes z domu – 3 zasady tworzenia dobrego sklepu online

XXI wiek przyniósł przedsiębiorcom wiele trudności, ale również sporo nowych możliwości. Kreatywne i przemyślane wykorzystanie rozwiązań, które przybyły do nas wraz z erą Internetu, pozwala na skuteczne prowadzenie firmy zarówno tradycyjnie, jak i zdalnie, bez wychodzenia z domu.

XXI wiek przyniósł przedsiębiorcom wiele trudności, ale również sporo nowych możliwości. Kreatywne i przemyślane wykorzystanie rozwiązań, które przybyły do nas wraz z erą Internetu, pozwala na skuteczne prowadzenie firmy zarówno tradycyjnie, jak i zdalnie, bez wychodzenia z domu.

Biznes z domu – 3 zasady tworzenia dobrego sklepu online
Świetnym pomysłem dla osób, którym marzy się praca zdalna, a także dla niepełnosprawnych czy opiekujących się dziećmi jest prowadzenie własnego sklepu internetowego. Jeszcze do niedawna było to przedsięwzięcie nowe i ryzykowne, ale z biegiem czasu staje się coraz prostsze. Podstawową zaletą prowadzenia firmy opartej na sprzedaży w sieci jest obniżenie kosztów – wszystkie środki możemy przeznaczyć na rzeczywisty rozwój platformy internetowej i zlecenie profesjonalnego wypozycjonowania jej, podczas gdy urządzenie tradycyjnego sklepu wiązałoby się z wynajmem lokalu i opłatami za media. Aby jednak nasza witryna przynosiła odpowiednie zyski i cieszyła się popularnością w wirtualnej rzeczywistości, musimy poznać podstawowe zasady, którymi warto się kierować przy jej prowadzeniu. Jak zatem zwiększyć szansę na powodzenie tego typu firmy?

Różnorodność w zakresie form płatności

Kwestia wyboru form płatności to kluczowy aspekt – jeden z najistotniejszych z punktu widzenia potencjalnego klienta, mający znaczny wpływ na finalizację transakcji. Niezwykle istotne jest, żeby każdy kupujący miał szansę znaleźć dogodny dla siebie sposób zapłaty, począwszy od możliwości wyboru banku, a skończywszy na walucie, w jakiej chce dokonać zakupu. Różnorodność rozwiązań w tym zakresie oferują od wielu lat Polskie ePłatności.

Podstawowym narzędziem do uiszczania opłat w Internecie jest szybki przelew elektroniczny, nazywany również pay-by-link. Obsługują go prawie wszystkie najpopularniejsze banki. Po rozpoczęciu procesu płatności dane uzupełniane są automatycznie; klient musi tylko zalogować się do swojego systemu bankowości elektronicznej i je potwierdzić. Przelew natychmiast pojawia się na koncie sprzedającego, klient zaś otrzymuje potwierdzenie sfinalizowanej transakcji.

Wielu klientów do dziś uważa, że najbezpieczniejszą metodą jest płatność pobraniowa, która nie wymaga podawania danych wrażliwych, jednak popularność zyskują również portfele elektroniczne i elastyczne płatności wielowalutowe. Pamiętajmy, że według statystyk prawie jedna czwarta klientów rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych tylko dlatego, że nie zaoferowały dogodnej dla nich formy płatności! Dlatego im więcej rozwiązań zaproponujemy potencjalnemu klientowi, tym większa szansa na to, że zdecyduje się on odwiedzić nas ponownie.

Trafny opis to podstawa

Opis produktu w sklepie internetowym musi spełniać dwie funkcje. Pierwszą z nich jest oczywiście rzetelna informacja o sprzedawanym artykule, zawierająca niezbędne dane dotyczące jego właściwości i przeznaczenia. Dokładny opis zachęca klienta do zakupu, a przy tym pozwala uniknąć niepotrzebnych zwrotów. Właściciele witryn internetowych często jednak zapominają o drugiej, równie istotnej funkcji opisu produktu – możliwości umieszczenia w nim fraz niezbędnych do odpowiedniego pozycjonowania strony w Internecie. Zamiast wpisywać przypadkowe dwa zdania pod zdjęciem, warto zlecić zredagowanie właściwych tekstów profesjonalnej agencji reklamowej.

Dobre zdjęcie działa cuda

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia zdjęć produktów, które zamierzamy sprzedać w naszym sklepie internetowym. Możliwości jest kilka: Można wykorzystać zdjęcia producenta, zamówić profesjonalną sesję, wreszcie stworzyć własne, unikatowe fotografie. W pierwszym przypadku ryzykujemy, że zdjęcie – choć dobre technicznie – może być nudne, z kolei profesjonalna sesja może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty. Wykonując zdjęcia samodzielnie, musimy zwrócić uwagę na odpowiednią scenerię oraz jakość fotografii, nie mogą być one niewyraźne ani śmieszne. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, musimy jeszcze pamiętać, że zdjęcie nie może być plagiatem!

Wydawać się może, że prowadzenie sklepu internetowego to zajęcie wymagające specjalistycznej wiedzy informatycznej. Nic bardziej mylnego. Wystarczy stosować się do tych trzech zasad, a także zadbać o odpowiedni towar...

Podobne artykuły