Artykuł Dodaj artykuł

Adaptacja strychu na pokoje w użytkowanym budynku - czy wymaga pozwolenia?

21-08-2019, 02:00

Kiedy w domu pojawia się nowy lokator, czasami pojawia się problem za małej liczby pokoi. Może się również zdarzyć, że po prostu chcemy zagospodarować dodatkową przestrzeń na własne potrzeby. Bez wątpienia taka decyzja wymaga przemyślenia oraz przeanalizowania sytuacji technicznej budynku. Dodatkowo należy pamiętać o formalnościach. Czy adaptacja strychu na pokoje w użytkowanym budynku wymaga pozwolenia?

Adaptacja strychu na pokoje w użytkowanym budynku - czy wymaga pozwolenia?

Adaptacja strychu w użytkowanym budynku a pozwolenia na budowę instalacji

Jeśli decydujemy się na adaptację strychu na pokoje w już użytkowanym domu, pewne działania nie wymagają formalnej zgody ani zgłoszenia do urzędu. Informacje na ten temat można znaleźć w ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz.U.2019.0.1186). Zgodnie z art. 29 nie trzeba posiadać pozwolenia, a nawet zgłaszać zamiaru budowy instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, klimatyzacyjnych oraz telekomunikacyjnych, jeżeli prace będą wykonywane wewnątrz użytkowanego budynku.

Należy jednak pamiętać, że wyjątkiem są instalacje gazowe i wentylacji mechanicznej. W tym przypadku niezależnie od budynku trzeba zadbać o uzyskanie odpowiednie pozwolenia.

Jaki zakres prac przy adaptacji strychu nie wymaga pozwolenia?

Przy planowaniu adaptacji strychu warto również przemyśleć, jakie zmiany są niezbędne, a z czego moglibyśmy zrezygnować. Może się okazać, że rezygnacja z kilku drobnych elementów pozwoli nam przejść przez adaptację strychu bez pozwoleń. Jeśli podjęte zostaną działania, które nazywane są bieżącą konserwacją, a nie remontem, wówczas nie musimy martwić się dodatkowymi pozwoleniami. Jednak przy adaptacji strychu na pokoje może być to niemałym wyzwaniem.

Jednocześnie kiedy nasze działania nie ingerują w obecny stan przegród zewnętrznych, czyli przykładowo dachu, lub elementów konstrukcyjnych, takich jak strop czy też schody, pozwolenie na przebudowę również nie będzie konieczne. Wśród takich prac można wymienić: stawianie ścianek działowych lub zmiany rozmieszczenia drzwi. Bez problemu można również pomalować wnętrze na inny kolor, zmienić panele czy też zagospodarować pomieszczenia.

Kiedy potrzebne będą pozwolenia na adaptację strychu?

Odpowiednie pozwolenia należy uzyskać, kiedy prace remontowe będą dotyczyć nadbudowy lub przebudowy budynku. Co to oznacza? O nadbudowie domu mówimy, kiedy działania będą wychodzić poza teren naszej działki. Musimy pamiętać, że dotyczy to zarówno ograniczeń związanych z jego wysokością, jak i szerokością. Z kolei przebudowa polega na zmianach dotyczących parametrów użytkowych lub technicznych z zachowaniem wysokości, szerokości długości, liczby kondygnacji, powierzchni zabudowy oraz kubatury. Tak więc, będą to wszystkie ingerencje dotyczące, między innymi: ścian, dachu czy powiększenia balkonu. Ostatni przypadek, o którym już wspominaliśmy, to zmiany w instalacji gazowej lub wentylacji mechanicznej.

Warto również wspomnieć, że w przypadku adaptacji strychu należącego do wspólnoty mieszkaniowej niezbędne jest uzyskanie zgody od innych mieszkańców.

Co powinien zawierać wniosek o pozwolenie na adaptację strychu?

Pierwszym elementem, o którym należy pamiętać, jest projekt domu. Powinny znaleźć się w nim informacje o aktualnym sposobie użytkowania powierzchni, czyli w naszym przypadku strychu, i zamierzonym, a także opis techniczny. Projekt budowlany musi być uzupełniony o ekspertyzy techniczne oraz inne dokumenty wymagane w związku z naszymi planami przez regulacje prawne. Dodatkowo warto pamiętać również o odpowiednim oświadczeniu, które potwierdza nasze prawo do zarządzania budynkiem. Jeśli skompletujemy wszystkie dokumenty, możemy złożyć wniosek o pozwolenie, a następnie wraz z uzyskaniem odpowiednich decyzji rozpocząć adaptację strychu na pokoje.

 

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.