Artykuł Dodaj artykuł

Logo i nazwa firmy - czy można je chronić prawnie?

30-05-2019, 02:00

Logo i nazwa firmy - czy można je chronić prawnie?

Logo firmy to niezwykle ważny element jej identyfikacji wizualnej. W internecie można znaleźć wiele rad dotyczących dobrego loga. Powinno być czytelne dla odbiorcy, proste wizualnie, ponadczasowe i uniwersalne. Logo to wizualna wizytówka firmy, dlatego warto zadbać nie tylko o to jak wygląda. Równie ważna jest prawna ochrona logo. Naprawdę warto się skutecznie zabezpieczyć chociażby przed ewentualnymi działaniami nieuczciwej konkurencji.

Zastrzeżenie swojego logo nie jest obowiązkowe. Warto jednak zadbać o ochronę marki, aby uniknąć niespodzianek, gdy ktoś użyje dokładnie takiej samej nazwy firmy i podobnego logo. Ochrona marki to pewnego rodzaju ubezpieczenie, które przyda się w kryzysowej sytuacji. Sposobów na ochronę logo jest kilka.

Ochrona logo - prawo autorskie

Jednym ze sposobów ochrony jest skorzystanie z przepisów prawa autorskiego. Aby logo było objęte taką ochroną, musi zostać uznane za utwór czyli przedmiot prawa autorskiego. Jakie warunki musi więc spełniać? Logo musi mieć charakter twórczy, co oznacza, że powinno być wynikiem działalności człowieka. Powinno mieć także indywidualny charakter. Logo powinno być niepowtarzalne i nie mieć dokładnie takiego samego odpowiednika w przeszłości. Logo musi też zostać ustalone w jakiejkolwiek postaci. Oznacza to tyle, że logo powinno zostać uzewnętrznione, aby mogły zapoznać się z nim osoby trzecie, a nie tylko sam autor. Warto jednak wiedzieć, że samo logo lub nazwa firmy mogą nie być dostatecznie oryginalne, aby być chronione prawem autorskim. Właśnie dlatego warto pomyśleć nad dodatkową formą ochrony.

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - ochrona twojej marki

Kolejna metoda to ochrona logo w oparciu o ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Ustawa ta daje ochronę oznaczeniom przedsiębiorstwa - nazwie, fantazyjnej nazwie. Dotyczy to także logo czy skrótu literowego. Konkurencja z bliskiego otoczenia nie może posługiwać się takim samym lub bardzo podobnym oznaczeniem, które może wprowadzać konsumentów w błąd. Każdy przedsiębiorca, który używa swojego logo zgodnie z prawem może, w razie potrzeby, powołać się właśnie na ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Istotna jest tutaj kwestia wcześniejszego wykorzystywania oznaczenia niż naśladowca.

Zarejestrowany znak towarowy

Nazwę i logo swojej firmy możesz zastrzec w Urzędzie Patentowym. To rozwiązanie sprawia, że ochrona marki jest całościowa. Otrzymujesz świadectwo ochronne, które jednoznacznie przedstawia Ciebie jako właściciela marki. Na takim świadectwie znajdują się najważniejsze informacje - co dokładnie jest objęte ochroną (logo, nazwa), dane właściciela, zakres ochrony (towary czy usługi), terytorium obowiązywania zastrzeżenia (Polska, UE czy inne kraje). Takie rozwiązanie daje zdecydowanie największe bezpieczeństwo i długi okres ochronny Twojego logo i nazwy firmy.

Ochrona marki twojej firmy jest bardzo istotna. Warto dobrze poznać swoje prawa i skonsultować sprawę twojego logo ze specjalistami z kancelarii patentowej. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawa o prawie autorskim dają pewną ochronę, bez kosztownej rejestracji. Jednak całkowite bezpieczeństwo twojej marki zapewni jedynie zarejestrowany znak towarowy.

Podobne artykuły