Artykuł Dodaj artykuł

Kredyt konsolidacyjny - zalety i wady usługi

Ilość zobowiązań finansowych przerasta Twoje możliwości?

Ilość zobowiązań finansowych przerasta Twoje możliwości? Kredyt konsolidacyjny jest często jedynym rozwiązaniem, by spłacić swoje zadłużenia bez zaległości, które niekorzystnie wpłyną na całą historię kredytobiorcy. Jeżeli zastanawiasz się nad podpisaniem takiej umowy kredytowej, zachęcamy do zapoznania się z wadami oraz zaletami konsolidacji. Łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, czy rzeczywiście jest to usługa, której potrzebujesz.

Kredyt konsolidacyjny - zalety i wady usługi

 

Co zyskasz konsolidując swoje zadłużenia?

Oczywistym atutem kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie opłat, jakie kredytobiorca będzie ponosić, po połączeniu kilku zadłużeń w jedno. Miesięcznie usługobiorca może zyskać nawet kilkaset złotych oszczędności i cieszyć się mniej obciążonym budżetem. Konsolidacja pożyczek pomoże Ci uporać się z problemami finansowymi(ranking dostępny na https://www.17bankow.com/kredyty-konsolidacyjne), które z różnych względów w dłuższym czasie mogłyby spowodować zaległości, odnotowane przez Biuro Informacji Kredytowej. Niekorzystny wpis w BIK może skutecznie zablokować Twoje późniejsze starania o kredyt. Warto mieć to na uwadze, szczególnie jeżeli masz w planach skorzystać z kredytu hipotecznego.

Zaletą konsolidacji jest możliwość rozłożenia kredytu na długi okres spłaty, to dzięki temu zabiegowi koszt miesięczny zobowiązania będzie korzystniejszy.

Atutem takiej oferty jest również konieczność pamiętania o jednej spłacie. Posiadając kilka zadłużeń, których terminy spłat przypadają w różnych dniach w miesiącu, można mieć problem z zapamiętaniem terminarza spłat.

Plusem kredytu konsolidacyjnego może być dostęp do dodatkowych środków finansowych. Coraz więcej banków, zapewnia możliwość powiększenia zadłużenia o kwotę, która zostanie przeznaczona na dowolny cel. Klient może skorzystać z takich pieniędzy jak z oferty kredytu gotówkowego, bez zbędnych formalności.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Aby zdobyć kredyt konsolidacyjny wymagane są dokumenty dotyczące wcześniej zaciągniętych zadłużeń, a także wszystkie formalności, które pozwolą określić zdolność kredytową Klienta, a także sprawdzić jego historię kredytową. Decyzję o przyznaniu kredytu otrzymasz dopiero po kilku dniach.

Minusem konsolidacji jest także dłuższy termin, w jakim spłacisz swoje zobowiązanie. Choć długi termin spłaty jest atutem, Klient całkowicie spłaci swoje zadłużenie w znacznie odleglejszym terminie niż przewidywana w pierwotnej umowie spłata pożyczek, które zostały skonsolidowane.

Konsolidacji podlegają wyłącznie produkty bankowe, co oznacza, że kredyt pokryje wyłącznie koszt kredytów gotówkowych, samochodowych, hipotecznych, karty kredytowej, ale nie zostanie wykorzystany do spłaty pożyczki w parabanku.

Wadą konsolidacji z całą pewnością jest wyższy całkowity koszt kredytu. Musisz pamiętać, że niższe raty miesięcznie nie oznaczają, że za swoje zadłużenia zapłacisz mniej. Długi okres kredytowania to także dłuższy czas, w jakim bank nalicza odsetki od zadłużenia.

Zanim podpiszesz umowę kredytu konsolidacyjnego

By wybrać najlepszą usługę zastosuj się do prostych zasad, które dotyczą podejmowania praktycznie każdej decyzji finansowej. Porównaj ze sobą dostępne zadłużenia, przeanalizuj RRSO, całkowity koszt kredytu, a także wysokość miesięcznych rat.

Nie bój się zadawać pytań o treść umowy. Dokumenty bankowe często sformułowane są z pomocą specjalistycznych zwrotów i mogą nie być w pełni zrozumiałe, dla osób, które nie zajmują się na co dzień bankowością. Warto jednak zwrócić się o wyjaśnienie takich kwestii i rozwiać wszelkie wątpliwości przed podpisaniem umowy.

Podobne artykuły