Artykuł Dodaj artykuł

Brak zdolności kredytowej i firmy pożyczkowe - na co zwracać uwagę sprawdzając oferty?

Brak zdolności kredytowej wielu konsumentów zachęca do skorzystania z oferty firm pożyczkowych. O czym jednak powinniśmy pamiętać, by podpisanie umowy z jedną z nich nie zrujnowało naszego budżetu?

Para z laptopemBrak zdolności kredytowej wielu konsumentów zachęca do skorzystania z oferty firm pożyczkowych. O czym jednak powinniśmy pamiętać, by podpisanie umowy z jedną z nich nie zrujnowało naszego budżetu?

Kredyt bankowy czy szybka pożyczka? Oba rozwiązania mają swoje zalety, a najważniejszym atutem tego drugiego jest fakt, że jest ona dostępna dla szerokiej rzeszy klientów. Ubiegając się o kredyt w banku musimy bowiem przygotować się na to, że instytucja niekorzystnie oceni naszą zdolność i po prostu odmówi nam jego przyznania. Uzyskanie pożyczki pozabankowej nie będzie zaś trudne nawet dla klientów ze sporym zadłużeniem.

Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać o tym, że przy wyborze firmy pożyczkowej nietrudno o pomyłki. A te mogą mieć naprawdę poważne skutki, łącznie z postępowaniem egzekucyjnym i interwencją komornika. Podpowiadamy więc, jak uniknąć takich problemów i na co zwrócić uwagę przeglądając oferty pożyczek pozabankowych.

Brak zdolności kredytowej? Nie spiesz się

Osoby, którym bank udzielił decyzji odmownej ze względu na brak zdolności kredytowej, zwykle chcą jak najszybciej zdobyć pieniądze. Dlatego niezbyt uważnie przeglądają oferty, czego skutkiem bywa wybranie tej, która niekoniecznie dobrze wpływa na ich budżet. Tymczasem pewne niepokojące sygnały możemy odczytać bez znajomości branży finansowej. Chodzi przede wszystkim o chaotyczną i niefunkcjonalną stronę, na którą dobra firma pożyczkowa na pewno by sobie nie pozwoliła.

Strona internetowa firmy godnej zaufania zawiera przede wszystkim dane adresowe, numer telefonu i formularz e-mail umieszczone w widocznym miejscu. Skorzystanie z usług danej firmy powinniśmy także przemyśleć, jeżeli brak jest na stronie sekcji FAQ i tabeli opłat. Często wybierani przez klientów pożyczkodawcy stawiają na transparentność współpracy i na swojej stronie wyczerpująco odpowiadają na wszystkie możliwe pytania.

Szukamy pożyczki. Jak czytać umowę?

Innym błędem często popełnianym przez osoby szukające pożyczki pozabankowej jest tylko pobieżne przejrzenie umowy lub, co gorsza, nieprzeczytanie jej w ogóle. Tymczasem czytając uważnie dokumenty, które mamy podpisać, możemy łatwo uniknąć błędnych decyzji. Na co jednak zwrócić uwagę?

l Możliwość odstąpienia od umowy. Firmy godne zaufania zawsze umieszczają w umowie dotyczący go zapis.

l Co z wcześniejszą spłatą? Niektóre firmy klientom spłacającym pożyczkę przed czasem oferują umorzenie części odsetek. Postarajmy się znaleźć tę, która zapewni nam najkorzystniejsze pod tym względem warunki.

l Koszty. Nie zapominajmy, że prawdę na temat danej oferty powie nam RRSO, czyli wskaźnik zawierający zarówno comiesięczne odsetki, jak i prowizje, ubezpieczenie i inne opłaty.

l Przedłużenie okresu spłaty. Warto przygotować się na każdą ewentualność i wybrać ofertę firmy, która w razie problemów z jej spłatą nałoży na nas najmniejsze opłaty.

Artykuł sponsorowany