Artykuł Dodaj artykuł

Karta kredytowa czy gotówka – czym płacić za granicą?

Przed zagranicznym wyjazdem każdy z nas zadaje sobie pytanie – płacić kartą czy gotówką? Co się bardziej opłaca? Wybór jest rzeczą bardzo indywidualną i zależy od preferencji podróżnego, jak i banków oferujących karty kredytowe.

Karta kredytowa czy gotówka – czym płacić za granicą?Przed zagranicznym wyjazdem każdy z nas zadaje sobie pytanie – płacić kartą czy gotówką? Co się bardziej opłaca? Wybór jest rzeczą bardzo indywidualną i zależy od preferencji podróżnego, jak i banków oferujących karty kredytowe.

Ile osób korzysta z kart kredytowych?

Wielu Polaków płatności za granicą dokonuje w sposób tradycyjny – za pomocą gotówki. Przed wyjazdem planują ile mogą wydać i jak dużo są gotowi przeznaczyć na zagraniczne atrakcje. Po czym decydują się na zakup waluty obcej w polskim kantorze.

Osoby decydujące się na wyjazd z gotówką w portfelu to – według badań NBP[i] - 64 proc. podróżujących. Karty kredytowe jako najwygodniejsze formy płatności wskazało – w tym badaniu – 36 proc. osób[ii]. Pamiętaj, że aż 23 proc. polskiego społeczeństwa nie posiada konta bankowego w ogóle[iii]. Liczba osób decydujących się na pieniądz plastikowy jednak z roku na rok rośnie. Kto wybiera zatem karty kredytowe? W większości są to możniejsi posiadacze kont bankowych, dla których ta forma płacenia jest wygodniejsza.

Konto walutowe i karty kredytowe - bezpieczne rozwiązanie dla podróżujących

Wśród osób korzystających z karty kredytowej za granicą umacnia się przekonanie, że to - co oczywiste – bezpieczniejsza forma płatności, coraz bardziej dostępna i powszechna. Wciąż drogie jest wyjmowanie pieniędzy z bankomatu – zwłaszcza przy karcie kredytowej. Za każdą transakcję słono zapłacisz. Jeśli poszukujesz rozwiązania problemu płatności za granicą, pomyśl o założeniu konta walutowego z przypiętą do niego kartą bankową. Jest to konto z walutą w euro, dolarach, ewentualnie w funtach czy frankach szwajcarskich. Niektóre banki proponują także wielowalutową kartę kredytową – czyli taką, która automatycznie rozpoznaje walutę danego kraju lub kartę, która można przepiąć do konta walutowego. Dzięki temu na miejscu zapłacisz lokalną walutą.

Która kartę wybrać?

Najpopularniejszą kartą kredytową przydzielaną przez banki są: MasterCard i Visa. To dwaj najwięksi gracze rynkowi zrzeszający banki, konkurujący ze sobą mniej więcej jak Apple Macintosh i Microsoft w świecie komputerów. Większość banków da ci możliwość wyboru jednego z nich. A różnica pomiędzy nimi jest niewielka, często rozbija się o… płatność za granicą. W niektórych bowiem zakątkach świata lepiej posługiwać się kartą MasterCard (w krajach strefy dolara – USA, Kanada, Meksyk, Egipt), w innych – Visą (tam, gdzie króluje euro). MasterCard uznawana jest historycznie za bardziej europejską, podczas gdy Visa – za amerykańską.

A zatem – gotówka czy karta kredytowa?

Pamiętaj, że gotówka będzie wszędzie honorowana. Co niekoniecznie ma miejsce w przypadku kart kredytowych. Jeśli korzystasz z karty w miejscu, gdzie nie da się nią zapłacić – musisz pospiesznie szukać bankomatu. Co przy karcie kredytowej jest wyjątkowo mało opłacalne (drogie), w dodatku stracisz okres bezodsetkowy. Licząc tylko na gotówkę jesteś ograniczony do kwoty, którą masz przy sobie. Nie trzeba nikomu przypominać o niebezpieczeństwie kradzieży. Gotówki nikt ci nie odda ani nie zastrzeże, jak ma to miejsce w momencie kradzieży karty kredytowej.

Karta kredytowa- w zależności od twojego naszego banku – dodaje różne usługi, tj: ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków czy wszelkiego rodzaju assistance. Karta kredytowa daje niemalże nieograniczone możliwości płacenia za usługi, jak choćby hotel (wcześniejsza rezerwacja i opłata) czy wypożyczenie samochodu. W dodatku dzięki płatnościom internetowym za te atrakcje, możesz liczyć na ciekawe promocje. W przypadku wadliwych zakupów, czy bankructw biur podróży, masz szansę odzyskać pieniądze za wycieczkę, do której nie doszło. Gotówka tej szansy cię pozbawia.

To, z czym w portfelu wyjedziesz na wakacje, zależy w zasadzie tylko i wyłącznie od twoich preferencji i możliwości finansowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli skorzystasz ze wszystkich narzędzi finansowych naprzemiennie, tak byś w razie np. zgubienia gotówki (czy na odwrót – zgubienia karty) nie został z pustym portfelem.


[i] Przewodnik po kartach płatniczych. Każda karta ma dwa końce. Projekt dofinansowany ze środków NBP. Wkładka NBP, str. 36
[ii] Tamże, str. 36
[iii] Tomasz Koźliński, Zwyczaje płatnicze Polaków, NBP, Warszawa, maj 2013, str. 22

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.