Artykuł Dodaj artykuł

L4 a własna działalność gospodarcza, czyli wszystko o chorowaniu przedsiębiorcy

26-03-2015, 01:00

L4 a własna działalność gospodarcza, czyli wszystko o chorowaniu przedsiębiorcy, profais,Czy przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może iść na zwolnienie lekarskie? Jak postępować w przypadku choroby i czy będąc na zwolnieniu przedsiębiorca otrzymuje zasiłek chorobowy? Na te pytania odpowiadają eksperci z Biura Rachunkowego Profais.

Zanim zachorujesz zapłać składkę

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą obowiązkowo trzeba opłacać składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Trzecią składką, jaką przedsiębiorca może, ale nie musi płacić do ZUS-u jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego można przystąpić w każdym momencie, składając deklarację we wniosku ZUS ZUA. Wysokość składki chorobowej wynosi w 2015 roku 2,45% podstawy wymiaru składek, przy czym zadeklarowana podstawa nie może być niższa nić 60% ani wyższa niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. – wyjaśnia Joanna Woźnica, dyrektor generalny Biura Rachunkowego Profais. Oznacza to, że minimalna składka chorobowa, jaką może odprowadzić przedsiębiorca to 58,20 zł miesięcznie.

Po co przedsiębiorcy decydują się na opłacanie tej dobrowolnej składki? Ubezpieczenie chorobowe przydaje się właśnie wówczas, gdy przedsiębiorca chce iść na zwolnienie lekarskie – czy to po prostu wskutek choroby, czy pobytu w szpitalu czy też jego zwolnienie związane jest z wypadkiem lub chorobą zawodową. Oczywiście w jednoosobowej firmie przedsiębiorca, który sam jest sobie sterem, żeglarzem i okrętem zawsze może postanowić, że zamyka firmę na jakiś czas (np. na tydzień) bo jest chory, ale jeśli nie opłacał wcześniej składki chorobowej, w czasie choroby nie przysługują mu żadne świadczenia z ZUS. Warto wiedzieć, że aby otrzymać zasiłek chorobowy, trzeba opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe przynajmniej przez 90 dni przed pierwszym dniem zwolnienia lekarskiego. – dodaje ekspert z Profais. Te same zasady mają zastosowanie wówczas, gdy zwolnienie przedsiębiorcy nastąpi podczas ciąży, choć wówczas zmienia się wysokość wypłacanego zasiłku.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, który zachoruje i ma prawo do otrzymania zasiłku chorobowego, bo wystarczająco długo opłacał składkę chorobową, musi dostarczyć do ZUS-u zwolnienie lekarskie. Ma na to 7 dni od chwili otrzymania takiego zwolnienia od lekarza. Jeśli spóźni się z dostarczeniem zwolnienia, ZUS obniży mu zasiłek chorobowy o 25% za cały okres począwszy od ósmego dnia do chwili, gdy przedsiębiorca dostarczy zwolnienie.

A w jakiej wysokości ZUS wypłaca zasiłek chorobowy przedsiębiorcy? ZUS bierze pod uwagę zadeklarowaną przez przedsiębiorcę podstawę wymiaru składek i wypłaca 80% tej kwoty w ramach zasiłku chorobowego. Jeśli przedsiębiorca jest na zwolnieniu z powodu pobytu w szpitalu, ZUS wypłaca 70% podstawy, a jeżeli na zwolnienie idzie kobieta w ciąży, albo nieobecność w pracy ma związek z chorobą zawodową, wypadkiem w pracy lub w drodze do pracy i z pracy – jest to 100%. – tłumaczy Joanna Woźnica z Profais.

Zasiłek chorobowy wypłacany jest maksymalnie przez okres 182 dni lub 270 dni, jeżeli zwolnienie lekarskie przypada w czasie ciąży lub przedsiębiorca zachoruje na gruźlicę.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o L4 będąc przedsiębiorcą?

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na pójście na zwolnienie lekarskie, musi liczyć się z tym, że przez cały okres zwolnienia nie wolno mu wykonywać pracy zarobkowej. Oznacza to, że nie może spotykać się z klientami, zamawiać dostaw towarów, reprezentować firmy na targach czy konferencjach, prowadzić sprzedaży w Internecie, rozpatrywać reklamacji od klientów, a nawet wystawiać faktur. Jeśli ZUS stwierdzi, że przedsiębiorca, który przedstawił zwolnienie lekarskie i pobiera zasiłek chorobowy, nadal wykonuje swoją pracę, może cofnąć mu prawo do zasiłku. Nawet jeśli chodzi tu o wystawienie faktury w ostatnim dniu zwolnienia, kiedy przedsiębiorca faktycznie już wyzdrowiał i może wrócić do swoich obowiązków.

Jak poradzić sobie w przypadku choroby, jeśli nie chcemy utracić prawa do zasiłku? W dobrej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników, czy to na etacie, czy na umowie-zlecenia. W czasie choroby właściciela firmy, wszystkimi sprawami może zająć się pracownik. Innym rozwiązaniem, wartym rozważenia szczególnie wówczas, gdy choroba przedłuża się i z jej przyczyny nie ma możliwości prowadzenia biznesu, jest zawieszenie działalności gospodarczej. Zawieszenie firmy powoduje obowiązek wyrejestrowania z ZUS i pozwala zawiesić płacenie składek, natomiast w tym przypadku po wznowieniu działalności dopiero po 90 dniach przedsiębiorca ma możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego , o ile ponownie zgłosi się do ubezpieczenia chorobowego.

Podobne artykuły