google

  rachunkowość, biuro rachunkowe, usługi rachunkowe

  Kursy walut 14.06.2019
  1 USD
  3.7727
  -0.0009
  1 EUR
  4.2554
  -0.0056
  1 CHF
  3.7905
  -0.0104
  1 GBP
  4.7771
  -0.0033
  1 RUB
  0.0585
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Różnice pomiędzy Pit-36, a PIT-36L, który z nich powinienem złożyć?

  Jednym ze zdarzających się do tej pory błędów podatników, jest wybieranie nieprawidłowego formularza podatkowego. 

  Może to prowadzić do negatywnych konsekwencji dla podatników, a nawet uznania, że nie został spełniony obowiązek deklaracyjny wobec organów podatkowych. 

  Różnice pomiędzy Pit-36, a PIT-36L, który z nich powinienem złożyć?
  Dlatego zawsze przed przystąpieniem do pracy, warto najpierw przeanalizować dostępne formularze PIT, a następnie wybrać odpowiedni z nich. Wiele wątpliwości nasuwa między innymi wybór pomiędzy PIT-36, a PIT-36L. Jakie są między nimi różnice? Dla kogo zostały przeznaczone?

  PIT-36

  PIT-36 jest jedną z najpopularniejszych deklaracji podatkowych w Polsce, którą składa większość podatników. Dotyczy generalnie osób, które osiągają przychody opodatkowane na zasadach ogólnych oraz według skali podatkowej 18 % lub 32 %. Znajduje zastosowanie przede wszystkim wśród podatników, którzy:

  • prowadzili działalność gospodarczą;
  • podlegają pod działy specjalne produkcji rolnej;
  • uzyskali przychody z tytułu najmu, dzierżawy i podobnych,
  • odpłatnego zbycia (określone wypadki);
  • przychodów położonych za granicą;
  • który samodzielnie obowiązani byli opłacać zaliczki na podatek;
   inne.

  Możliwość wykorzystania formularza PIT-36 mają również małżonkowie, w przypadku jeżeli oboje spełniają wymogi do wypełnienia tego druku podatkowego. Oznacza to w skrócie, że jeżeli chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, PIT-36 tego nie wyłącza.

  PIT-36L

  PIT-36L powstał dla podmiotów, które rozliczają się przede wszystkim z działalności gospodarczej, opodatkowanej podatkiem liniowym. Dotyczy więc przedsiębiorców, którzy złożyli odpowiednie oświadczenie o wyborze tego rodzaju opodatkowania.

  Ponadto, formularz PIT-36L przeznaczony jest tylko dla podatników, którzy wybrali rozliczenie indywidualne.

  Podobieństwa i różnice

  Formularze PIT-36 i PIT-36L mają łudząco podobne nazwy. Wspólny jest ich cel - są to deklaracje o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty, w danym (deklarowanym) roku podatkowym. Obydwie deklaracje składa się z założenia do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Obydwa druki skierowane są do podatników, których obejmuje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kluczowym rozgraniczeniem jest jednak określenie rodzaju podatku (skala podatkowa 18 / 32 % i zasady ogólne lub podatek liniowy) oraz formy osiągania przychodów.

  W uproszczeniu dla rozróżnienia deklaracji, kluczowa okazuje się możliwość rozliczania w formie liniowej. W przypadku jeżeli dany podatnik w trakcie roku podatkowego dokonuje czynności zobowiązujących do wpłacania podatku, przy zastosowaniu skali podatkowej i traci możliwość wyboru podatku liniowego, nie będzie mógł rozliczyć się na formularzu PIT-36L.

  Podsumowanie

  Na przykładzie dwóch formularzy podatkowych PIT-36 lub PIT-36L widać doskonale jak jedna litera „L” (Liniowy) jest w stanie zaważyć, na prawidłowym wyborze druku księgowego. Co więcej jak się okazuje, nie tylko przynależność pod konkretną ustawę podatkową (w tym przypadku o podatku dochodowym od osób fizycznych) z góry wskazuje odpowiedni PIT. W celu określenia odpowiedniego formularza, należy przeanalizować wszelkie warunki zarówno podmiotowe (w rozumieniu - dotyczące podatnika) jak i przedmiotowe (w rozumieniu – dotyczące opodatkowanego przychodu i sposobu jego uzyskania).

  Tagi:

  , ,
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.