google

  rachunkowość, biuro rachunkowe, usługi rachunkowe

  Kursy walut 21.01.2019
  1 USD
  3.7751
  0.0057
  1 EUR
  4.2928
  -0.0036
  1 CHF
  3.7844
  -0.0073
  1 GBP
  4.8457
  -0.0316
  1 RUB
  0.0569
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Ergonomiczna praca przy komputerze

  Ergonomiczna praca przy komputerzeW dzisiejszych czasach coraz więcej godzin spędza się przy komputerze. Najczęściej wynika to z charakteru wykonywanego zawodu, jednakże nie tylko. Komputer stanowi też źródło rozrywki, dlatego jest wykorzystywany również po godzinach pracy. W efekcie człowiek spędza w pozycji siedzącej nawet kilkanaście godzin dziennie. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i zapewnić ergonomiczne warunki pracy. Aby uniknąć problemów z kręgosłupem, trzeba wybrać odpowiedni fotel do komputera.

  Jaki fotel do komputera wybrać?

  Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalność. Każda osoba jest inaczej zbudowana i różni się wzrostem, dlatego wybierając fotel należy wziąć pod uwagę jakie ma spełniać funkcje oraz dla kogo go kupujemy. Warto wybierać takie modele, które dają możliwość regulacji parametrów i dostosowania ich do indywidualnych potrzeb. Oto kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę - pisze ekspert z https://jaki-komputer.pl/.

  Wysokość fotela

  Fotel musi posiadać możliwość regulacji wysokości siedziska. Aby uniknąć przeciążenia mięśni kręgosłupa i zachować prawidłową postawę, nogi powinni pozostać zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Stopy muszą pewnie opierać się o podłogę.

  Siedzisko i oparcie fotela

  Minimalna głębokość siedziska powinna być większa niż długość podudzia, tak aby krawędź fotela nie uwierała w kolana. Zbyt głębokie siedzisko sprawi, że zaczniemy pochylać się do przodu podczas pracy, a to tylko dodatkowo zmęczy nasz kręgosłup i mięśnie karku. Prawidłowo skonstruowany fotel musi podpierać stale część lędźwiową kręgosłupa. Również istotna jest sama wysokość oparcia - musi podpierać plecy co najmniej do wysokości łopatek. Warto też zwrócić uwagę na kąt odchylenia oparcia. Najlepiej jest, kiedy fotel zapewnia stałe podparcie plecom. Niektóre modele foteli posiadają wbudowany mechanizm ułatwiający dostosowanie kąta do aktualnej pozycji ciała. Dzięki temu fotel zapewni pozycje zarówno do pracy, jak i relaksu podczas przerw. Dodatkowym elementem podnoszącym komfort użytkowania jest zagłówek.

  Podłokietniki

  Aby odciążyć barki i kręgosłup fotel do komputera powinien być wyposażony w podłokietniki. Tutaj również istotną rzeczą jest ich wysokość, która powinna być regulowana. Prawidłowo ustawione muszą zapewniać kąt prosty pomiędzy przedramieniem oraz ramieniem. Ręce powinny spoczywać na nich przez cały czas pracy, a nie tylko w chwilach przerwy. W przeciwnym wypadku ręce szybko się męczą i człowiek przyjmuje niezdrowe pozycje dla ciała. Niestety wiele krzeseł nie posiada opcji regulowania wysokości podłokietników lub nie posiada ich wcale.

  Materiały z którego wykonany jest fotel

  Jak wiadomo, jakość wykorzystanych materiałów do wyprodukowania fotela ma znaczący wpływ na jego trwałość oraz komfort użytkowania. Zazwyczaj fotele wypełniane są pianką. Tania pianka szybko odkształca się, przez co po kilkumiesięcznym okresie użytkowania, fotel nie zapewnia już prawidłowego podparcia kręgosłupa. Kolejnym elementem jest obicie, jakim pokryta jest pianka. Wykorzystuje się różne materiały, takie jak tkanina, naturalna skóra lub ekoskóra. Każdy z nich ma wady i zalety. Pierwszy bardzo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci, dzięki czemu nie pocimy się. Niestety łatwiej ulega zabrudzeniom oraz jest cięższy w pielęgnacji. W przypadku ekoskóry czyszczenie jej jest łatwe, jednakże nie zapewnia ona dobrej wentylacji. Najlepszym materiałem jest naturalna skóra. Zapewnia doskonałą wentylację oraz jest łatwa do czyszczenia, jest trwała i wygląda bardzo elegancko. Jednakże jest to najdroższe rozwiązanie. Jeśli zdecydujemy się na fotel z ekoskóry, lepiej wybrać model który posiada jakiekolwiek otwory wentylacyjne, co znacznie ograniczy pocenie się.

  Ciężko znaleźć fotel, który będzie spełniał wszystkie kryteria ergonomii i był stosunkowo niedrogi. Jednakże, przy wyborze zawsze trzeba kierować się naszą wygodą. Dobry fotel do pracy to inwestycja we własne zdrowie. Lepiej jest wybrać trochę droższy model, ale zapewniający komfort pracy. Ponadto, tanie modele szybko niszczą się i odkształcają, przez co konieczna jest ich częstsza wymiana.

  Zapraszamy na nasz poradnik jak wybrać biurka dla graczy?

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.