google

  rachunkowość, biuro rachunkowe, usługi rachunkowe

  Kursy walut 15.10.2018
  1 USD
  3.7091
  -0.0039
  1 EUR
  4.2927
  -0.0095
  1 CHF
  3.7502
  0.0008
  1 GBP
  4.8720
  -0.0361
  1 RUB
  0.0565
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jednolity Plik Kontrolny - jakie zmiany przyniesie?

  Jednolity Plik Kontrolny - jakie zmiany przyniesie?Jednolity Plik Kontrolny to efekt działania Ministerstwa Finansów, które ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. Jednym z narzędzi temu sprzyjających ma być właśnie Jednolity Plik Kontrolny. Podstawowym celem JPK jest kontrola nad informacjami finansowymi. Dzięki wprowadzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie to ułatwione, gdyż umożliwia on przekazywanie organom kontrolnym wszelkich danych w formie elektronicznej. Wykorzystanie narzędzi technologicznych pozwala na ograniczenie kosztów tych procesów. Dodatkowo czas przekazywania danych oraz uciążliwość w gromadzeniu dokumentacji jest sprowadzana do minimum. Wdrożenie procedur z wykorzystaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego usprawnia również przeprowadzanie kontroli finansowych oraz wpływa na wyniki przeprowadzanych audytów. JPK wprowadza wielopoziomową weryfikację danych finansowych.

  Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

  Jednolity Plik Kontrolny to nic innego, jak cała dokumentacja finansowa, na którą składają się dokumenty księgowe, księgi finansowe oraz inne dokumentacje prowadzone z wykorzystaniem systemów elektronicznych w konkretnym, przewidzianym dla tego typu dokumentacji formacie. Obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) obowiązywał od 1 lipca 2016 r. – duże podmioty, od 1 stycznia 2017 r. – małe i średnie podmioty, a od 1 stycznia 2018 r. – mikroprzedsiębiorców. Zatem od stycznia 2018 roku wszystkie firmy będą zobowiązane do składania JPK VAT każdego miesiąca.

  Rodzaje plików JPK

  Jednolity Plik Kontrolny to złożony system, który posiada określoną strukturę. Na struktury JPK składają się księgi finansowe oraz inne dowody księgowe. Warto wspomnieć, iż struktura ta jest ciągle rozbudowywana.

  Obecnie na strukturę Jednolitego Pliku Kontrolnego składa się:

  • JPK_KR, czyli prowadzone księgi rachunkowe,
  • JPK_PKPIR, czyli dane zawarte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów,
  • JPK_VAT, czyli pełna dokumentacja VAT - zakupy i sprzedaż,
  • JPK_FA, czyli zbiór faktur VAT - najbardziej rozbudowana struktura JPK,
  • JPK_EWP, czyli dane ryczałtowe, tj. ewidencja przychodów,
  • JPK_WB, czyli wyciągi bankowe,
  • JPK_MG, czyli dane magazynowe.

  Te siedem podstawowych struktur posiada dodatkowo trzy niezwykle istotne sekcje. W sekcji nagłówkowej zawarte są dane dotyczące podmiotu, które dane są zawarte w danej strukturze. W sekcji merytorycznej znajdują się konkretne, przypisane do odpowiedniej struktury dane procesowe. Natomiast trzecia z sekcji - sekcja kontrolna - wyposażona jest w sumy kontrolne pozwalające na weryfikację prawidłowości danych zawartych w sekcji merytorycznej.

  JPK - jakie przyniesie korzyści?

  Wprowadzenie w życie Jednolitego Pliku Kontrolnego zostało poprzedzone wieloma analizami. Ostatecznie fakt wdrożenia JPK niesie za sobą wiele korzyści. Zalety Jednolitego Pliku Kontrolnego odczują nie tylko organy podatkowe, ale wszystkie podmioty gospodarcze i podatkowe. Przede wszystkim proces kontroli podatkowej zostanie znacznie skrócony. Jednolity Plik Kontrolny zawierając w sobie usystematyzowane dane gwarantuje skuteczną wstępną weryfikację podmiotu do przystąpienia do ewentualnej kontroli. Elektronicznie magazynowane dane pozwalają na łatwy dostęp do nich przez audytorów zewnętrznych i wewnętrznych. Poprzez wykorzystanie technologii informatycznych procesy kontrolne są automatyzowane. Jednolity Plik Kontrolny sprzyja szybkim i przede wszystkim skutecznym analizom, a odejście od dokumentacji papierowej znacznie ułatwia poruszanie się w ogromnej liczbie magazynowanych danych. Łatwość wyszukiwania konkretnych informacji, nawigacja w danych finansowych i inne kiedyś żmudne działania zostały znacznie usprawnione.

  Jednolity Plik Kontrolny - kogo dotyczy?

  W ustawie wprowadzającej Jednolity Plik Kontrolny wydzielono cztery grupy podmiotów zobowiązanych do prowadzenia JPK. Obowiązek ten tyczy się: mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców, średnich przedsiębiorców oraz dużych przedsiębiorców. Kategorie te warunkowane są roczną średnią liczbą etatów oraz obrotami netto. Dokładna klasyfikacja tych czterech grup jest definiowana w Ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Konkretnych podmiotów tyczą się także określone terminy, które zobowiązują podatników do przekazywania JPK.

  Duże podmioty gospodarcze zobowiązane były do przekazywania JPK od 1 lipca 2016 r. Małym i średnim podmiotom wyznaczono termin od 1 stycznia 2017 r. Od stycznia 2018 roku obowiązek ten obejmie również mikroprzedsiębiorców. Każda firma od 2018 roku będzie musiała przesyłać JPK, bez względu na to, czy dotychczas deklaracje były przez nie składane kwartalnie, czy każdego miesiąca.

  Jednolity Plik Kontrolny i zmiany w prawie - jak być na bieżąco?

  Wprowadzenie nowego narzędzia jakim jest Jednolity Plik Kontrolny powoduje ciągłe, mniej lub bardziej znaczne, zmiany w prawie podatkowym. Przede wszystkim, za niedostarczenie wymaganych i pożądanych przez organy kontroli podatkowej danych przysługują kary finansowe. Nadążanie za nieustannymi nowinkami prawnymi wprowadzanymi przez ustawodawców jest kłopotliwe, uciążliwe, a w konsekwencji mogą wyniknąć z tego niemałe problemy. Jak zatem trzymać ciągle rękę na pulsie prawa podatkowego i o każdej porze być gotowym z wymaganą przez Urząd Skarbowy lub inne jednostki na przekazanie wymaganej przez nich dokumentacji?

  Faktem jest, że prowadzenie księgowości w firmie to odpowiedzialne zadanie. Dlatego też należy powierzyć je wykwalifikowanym i doskonale zaznajomionym z prawem finansowym specjalistom. Odpowiedzią na obowiązujący stan rzeczy są usługi firmy podatkowej Your Tax. Przedsiębiorstwo zapewnia pełną obsługę podatkową mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców, średnich przedsiębiorców oraz dużych przedsiębiorców. Doświadczeni specjaliści z Your Tax zagwarantują, że sprawy finansowe będą prowadzone na najwyższym poziomie i żadna kontrola już nie zaburzy funkcjonowania przedsiębiorstwa. Your Tax to nie tylko finanse w najlepszym porządku, ale także obsługa radców prawnych oraz cały zestaw usług wspomagających działanie firmy. Warto zainwestować w profesjonalną pomoc księgową, która będzie gwarantem rozwoju przedsiębiorstwa.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.