google

  rachunkowość, biuro rachunkowe, usługi rachunkowe

  rachunkowość, biuro rachunkowe, usługi rachunkowe
  Kursy walut 14.12.2017
  1 USD
  3.5716
  0.0008
  1 EUR
  4.2216
  0.0139
  1 CHF
  3.6144
  0.0059
  1 GBP
  4.8060
  0.0408
  1 RUB
  0.0609
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Nowe świadectwo pracy. Czy korzystne dla pracowników?

  1 stycznia 2017 r. został wprowadzony nowy wzór świadectwa pracy. Dla pracodawców oznacza to większe obowiązki. Jakie dodatkowe informacje muszą znajdować się w dokumencie i czy przyjęte zmiany są korzystne dla pracowników?

  Świadectwo pracy to dokument, który należy dostarczyć nowemu pracodawcy. Zawiera informacje dotyczące zatrudnienia pracownika, potrzebne np. do wyliczenia emerytury czy innych świadczeń.

  W tym roku weszły w życie zmiany, które wymuszają na pracodawcy podawanie w wystawianym przez niego świadectwie pracy nowych informacji. Między innymi tego, w jakim stopniu pracownik skorzystał z urlopów związanych z rodzicielstwem. Wynika to z tego, że urlopy te można rozdzielać na części i wykorzystywać u różnych pracodawców. Podobnie rzecz ma się z 12-miesięcznym okresem ochronnym (podczas którego zatrudniona osoba ma prawo pracować w obniżonym wymiarze czasu pracy) przysługującym w związku z urlopem wychowawczym.

  Oprócz tego w nowym świadectwie pracy muszą znajdować się informacje o okresach zatrudnienia pracownika, rodzaju wykonywanej przez niego pracy, a także tym, w jaki sposób doszło do rozwiązania z nim umowy. Ponadto na jego życzenie pracodawca ma obowiązek zamieścić w dokumencie zapisy informujące o wysokości wynagrodzenia zatrudnionej osoby, jej składkach oraz uzyskanych przez nią kwalifikacjach. Nie musi już za to wystawiać świadectwa pracy, jeśli umowa z pracownikiem została rozwiązana lub wygasła, ale jest planowane podpisanie kolejnej w ciągu siedmiu dni od ustania stosunku pracy.

  „Ogólnie zmiany należy ocenić pozytywnie. Nowe świadectwo pracy stanowi dowód tego, jakich uprawnień związanych z rodzicielstwem pracownik jeszcze nie wykorzystał, a pracodawca dostaje dużą ilość informacji potrzebnych do poprawnego wyliczenia świadczeń. Z drugiej strony ta ilość danych, które trzeba wykazać w nowym świadectwie pracy, powoduje, że jego wypełnienie bez wsparcia systemu informatycznego jest bardzo czasochłonne i może być dla kadrowych dużym wyzwaniem” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Renata Kotecka z firmy Sage.

  Źródło:
  infoWire.pl
  www.infoWire.pl
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.