google

  rachunkowość, biuro rachunkowe, usługi rachunkowe

  Kursy walut 20.07.2018
  1 USD
  3.7170
  0.0007
  1 EUR
  4.3275
  0.012
  1 CHF
  3.7199
  0.0078
  1 GBP
  4.8376
  0.0028
  1 RUB
  0.0586
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Hipoteka odwrócona: Wielka Brytania i Szwecja zamykają rok 2016 dużymi wzrostami

  Logo Fundusz Hipoteczny DOMPrzełomowe wyniki na rynku brytyjskim to efekt wieloletnich działań. Po pierwsze – wprowadzenia norm branżowych (ustanowionych jeszcze w 1991 roku) gwarantujących rozwój bezpiecznego i wiarygodnego rynku. Po drugie – udanej i długofalowej współpracy sektora equity release z brytyjskim rządem.  Po trzecie – scentralizowanej objętej nadzorem branży skupiającej ponad 500 podmiotów związanych z produktami typu equity release.

  Warto zauważyć, że na rynku brytyjskim najpopularniejsze są umowy tzw. drawdown lifetime mortgage, których polskim odpowiednikiem mogła być odwrócona linia kredytowa z hipoteką. Ich udział stanowi 65 proc. rynku. W 2016 roku zaobserwowano jednak duży wzrost liczby odwróconych kredytów hipotecznych z jedną wypłatą z góry, co pokazuje nie tylko dojrzałość sektora, ale również potrzebę wprowadzenia całego wachlarza rozwiązań dopasowanych do różnych potrzeb seniorów.

  Zadowalające informacje płyną również ze Szwecji. Z danych Hypotekpension – największej instytucji w tym kraju, która świadczy usługę hipoteki odwróconej, wynika że łączna wartość udzielonych w 2016 kredytów wyniosła 570 milionów koron szwedzkich (60 milionów Euro) co stanowiło wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem 2015, a wartość portfela pożyczek i kredytów wyniosła 3 miliardy koron szwedzkich (316 milionów Euro). Co ciekawe, do szwedzkiego ustawodawstwa wdrażana jest właśnie europejska dyrektywa dotycząca hipotek, co spowodowało, że wiele firm oferujących to rozwiązanie wycofała się z rynku (ich produkty nie spełniały odgórnych wymogów, były ograniczone w czasie i nie zawierały gwarancji nieprzekroczenia wartości zabezpieczenia [no negative equity guarantee]).

  Polski rynek – w porównaniu z zagranicą – jest jeszcze mały, ale problemy, na które chce odpowiadać są podobne. Celem jest poprawa jakości życia seniorów, odgórne uregulowanie rynku i wypracowanie norm branżowych gwarantujących bezpieczeństwo. Wiele rozwiązań funkcjonujących z sukcesem za granicą można wdrożyć również w Polsce, a hipotekę odwróconą: odwrócony kredyt hipoteczny i rentę dożywotnią warto rozpatrywać w kategoriach szansy, a nie zagrożenia.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.