Artykuł Dodaj artykuł

Karta kredytowa – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Karty kredytowe są jednym z wielu narzędzi płatniczych. Jak każdy środek posiadają swoje wady oraz zalety i z całą pewnością powinny z nich korzystać jedynie osoby odpowiedzialne, które potrafią kontrolować swoje wydatki. W innym przypadku bardzo łatwo popaść w spiralę długów.

Karta kredytowa – wszystko co powinieneś o niej wiedziećKarty kredytowe są jednym z wielu narzędzi płatniczych. Jak każdy środek posiadają swoje wady oraz zalety i z całą pewnością powinny z nich korzystać jedynie osoby odpowiedzialne, które potrafią kontrolować swoje wydatki. W innym przypadku bardzo łatwo popaść w spiralę długów.

Istota karty kredytowej

Karta kredytowa różni się od karty płatniczej. W odróżnieniu od tej drugiej bank przyznaje posiadaczowi limit kredytowy, z którego można korzystać nawet po wykorzystaniu bieżących środków. Liczy się tutaj okres bezodsetkowy, który najczęściej wynosi 30 dni. Oznacza to, iż jeśli klient spłaci powstałe na karcie zadłużenie do czasu rozliczeń transakcyjnych nie zapłaci żadnych odsetek. Po tym jednak terminie koszty kredytowe mogą być bardzo wysokie. Właśnie dlatego mówi się, że karty kredytowe są odpowiednie jedynie dla osób, które potrafią panować nad wydatkami i własnym budżetem. Karta kredytowa a płatnicza Chociaż wielu z nas myli oba rodzaje instrumentów płatniczych to różnica pomiędzy nimi jest znacząca. O ile karta kredytowa pozwala na korzystanie nie tylko z środków, jakie zgromadziliśmy na rachunku, ale również z limitu, jaki oferuje bank tak w przypadku karty płatniczej możemy korzystać tylko z środków własnych i niemożliwym staje się dokonanie transakcje bezgotówkowej jeśli na saldzie nie mamy własnych pieniędzy.

Co to jest okres bezodsetkowy?

O okresie bezodsetkowym możemy mówić w przypadku kart kredytowych. Ten wynosi w zależności od banku, od 30 do ponad 50 dni. To czas, w którym za poczynione na karcie zadłużenie (korzystanie z limitu, czyli środków banku) nie zapłacimy nic, jeśli tylko w okresie tym spłacimy zaciągnięte zadłużenie – możemy to porównać do nieoprocentowanego kredytu. Sytuacja zmienia się diametralnie, jeśli środki nie zostaną wpłacone na czas. Po okresie rozliczeniowym bank naliczy sowite odsetki, najczęściej jest to 12% w skali roku od kwoty zadłużenia. Tym samym jest to najdroższy kredyt bankowy, to maksymalna stawka, jakiej mogą żądać banki (4-krotność stopy lombardowej NBP).

Transakcje gotówkowe przy pomocy karty kredytowej

Korzystanie z karty kredytowej jako źródła gotówki jest w każdym przypadku zwyczajnie nieopłacalne. Produkt tego rodzaju jest doskonały jeśli chcemy korzystać z niego do realizacji transakcji bezgotówkowych czy transakcji online. W przypadku wypłaty gotówki z karty kredytowej za pośrednictwem bankomatu bank naliczy sowite opłaty. To prowizja, która wynosi nawet 4% od pobranej kwoty. To nie wszystko bowiem już od dnia wypłaty zostaną naliczane odsetki, w takim przypadku nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Warto wiedzieć także, że niektóre banki pobierają również prowizję od przelewów z karty kredytowej na inne konto.